REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Spółka należąca do miasta otrzymała dofinansowanie i pożyczkę na budowę MCER (wideo)

Miasto

Budowa MCER została doceniona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mareckie Inwestycje Miejskie otrzymały od funduszu 10,2 mln zł dotacji oraz 15,3 mln zł niskooprocentowanej, preferencyjnej pożyczki na obiekt, który już został wybudowany i kosztował 110 mln zł netto.

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie złożony przez Mareckie Inwestycje Miejskie, które prowadziły przedsięwzięcie przy Wspólnej 40-42, trafił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dlaczego do tej instytucji? Przy budowie MCER zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, które nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale skutkują niższymi kosztami eksploatacji obiektu.

-  Zainstalowaliśmy pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, systemy odzysku energii cieplnej i urządzenie do produkcji energii z gazu. Szkoła jest też budynkiem zeroenergetycznym - w rocznym bilansie zużywa tyle samo energii ile produkuje – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Piotr Grubek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich, wskazuje też na innowacyjne rozwiązania w zakresie gospodarki wodą. Z racji suszy występującej w wielu zakątkach kraju to temat nr 1 w ekologicznych dyskusjach.  Kompleks przy Wspólnej został wyposażony m.in. w urządzenia oszczędzające wodę, zbiorniki retencyjne znajdujące się pod trybunami boiska i dachy bagienne, które m.in. pomagają regulować temperaturę wewnątrz budynku.

- Nasze kilkumiesięczne starania o dofinansowanie zakończyły się sukcesem. W ostatnich dniach podpisaliśmy niezbędne umowy – dodaje Jacek Orych.

Wsparcie finansowe NFOŚiGW jest dwojakie. Mareckie Inwestycje Miejskie otrzymały od funduszu 10,2 mln zł dotacji oraz 15,3 mln zł niskooprocentowanej, preferencyjnej pożyczki.

- Dzięki tym pieniądzom spłacimy cześć zobowiązań oraz zmniejszymy koszty obsługi obligacji, którymi sfinansowaliśmy ten projekt – tłumaczy Beata Orczyk, skarbnik Marek.

MCER to jedna z najważniejszych inwestycji mareckiego samorządu. Obiekt pełni trzy funkcje: edukacyjną (siedziba szkoły podstawowej nr 4), kulturalną (sala widowiskowa) oraz sportową (pływalnia, hala sportowa, zespół boisk). Inwestycje wykonywał zwycięzca przetargu – firma Budimex. Po okresie silnych restrykcji związanych z ogólnopolską epidemią koronawirusa MCER stopniowo wraca na pierwotne tory. Czynne są już boiska, hale i sala widowiskowa, od soboty będzie można też wybrać się na basen.

Jak informował Piotr Grubek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich, cały obiekt kosztował 110 mln zł netto. Zobacz wideo informujące m. in. o finansowaniu inwestycji i jej kosztach (od 44 min. 45 sek.) nagrane na 2 dni przed otwarciem MCER w zeszłym roku:

Źródło: UM Marki

 

 

 

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji

REKLAMA