REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

O turystyce i rekreacji w Markach i powiecie

Turystyka

Nasze miasto i jego mieszkańcy udzielają wsparcia Fundacji Ogarnij Emocje, która realizuje zadanie publiczne zlecone przez Powiat Wołomiński pod nazwą „Przeprowadzenie audytu turystycznego powiatu wołomińskiego”. Z tej okazji odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano potencjał turystyczny Marek.

REKLAMA

W ubiegły piątek (26 czerwca) MCER gościł przedstawicieli sąsiednich gmin i miast, starostwa wołomińskiego, środowisk harcerskich, organizacji pozarządowych oraz znawców historii naszego miasta. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego (MCER), jednego z najnowocześniejszych budynków w kraju, wybudowanego m.in. z myślą o aktywnym wypoczynku.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania potencjału turystycznego Marek, do którego należy m. in. infrastruktura do rekreacji i sportu – ścieżki rowerowe, miejsca spotkań, basen i boiska. Są nimi również miejsca związane z historią oraz cykliczne wydarzenia kulturalne, które niestety w tym roku wyhamował COVID-19.

- Nasze miasto szybko się rozwija. Atrakcyjne tereny mieszkaniowe i nowe obiekty oświatowe, otoczone kompleksem leśnym Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, przyciągają nowych mieszkańców. Staramy się poprawić jakość życia – tak, by mogli wypoczywać bez konieczności dalekich podróży – tłumaczy Monika Banaszek z UM Marki.

Na spotkaniu podkreślano jak wiele w ostatnich latach powstało różnych inwestycji, dedykowanych szeroko rozumianej rekreacji:

- wybudowane pod koniec 2019 r Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne daje możliwość skorzystania z pływalni połączonej z saunami, sali sportowej, zespołu boisk i mobilnego miasteczka drogowego

- również pod koniec 2019 r. zakończyły się prace przy budowie placu miejskiego przy ul. Sportowej, na którego terenie znajdują się m.in. park linowy, siłownia plenerowa, strefa ćwiczeń i zespół wodnych atrakcji (na razie nieczynny z powodu obostrzeń epidemiologicznych

- rowerzyści mogą korzystać z dróg rowerowych, które powstawały dzięki unijnemu dofinansowaniu. Takie szlaki powstały m.in. wzdłuż rzeki Długiej (łączy Marki z PKP Zielonka), Zygmuntowskiej-Zagłoby, Sosnowej-Kościuszki, Głównej, Sowińskiego, Sportowej. W budowie jest odcinek między węzłem obwodnicy a Centrum Handlowym M1 (po obu stronach jezdni).

- rowerzystom dedykowany jest również pumptrack na rogu Okólnej i Grunwaldzkiej.

- mogą oni korzystać także z wypożyczalni rowerów miejskich KołoMarek, kompatybilnych z warszawskim Veturilo.

- dzieci mogą się cieszyć w nowych placów zabaw. Oprócz obiektu przy Sportowej powstały: podwórko Nivea na rogu Żeromskiego i Zygmuntowskiej, plac przy skwerze księdza Markiewicza oraz zmodernizowany został plac przy Wrzosowej.

- część inwestycji powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Są to np. strefa relaksu na Zieleńcu, ogród zmysłów przy Sowińskiego, siłownie plenerowe przy Grunwaldzkiej i Stawowej

- W ubiegłym roku przebudowano otoczenie Pomnika Dziesięciu Powieszonych. Powstał tam Skwer Pamięci Narodowej. Remontowane są też zabytkowe kamienice Briggsów, które nabierają dawnego blasku. W budynkach, które powstały dzięki angielskim przemysłowcom, działają Marecki Ośrodek Kultury oraz miejskie liceum– dodaje Monika Banaszek

W trakcie spotkania wszyscy uczestnicy wymienili doświadczenia w zakresie turystyki oraz przedstawili sposób integracji różnych środowisk jako narzędzia w promowaniu turystyki miast i gmin naszego powiatu.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Wtorek
Wrzesień 2022
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA