REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

To już pewne: Nowy system opłat za śmieci startuje po wakacjach

Miasto

Zmienia się system opłat za śmieci. W przyszłym tygodniu Urząd Miasta Marki rozpocznie kampanię informacyjną na ten temat.

REKLAMA

W czerwcu informowaliśmy, że Rada Miasta przyjęła uchwały, które pozwalają zmienić system opłat za śmieci. Aby mogły wejść w życie, potrzebna była akceptacja organów nadzoru – wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Obie instytucje nie miały zastrzeżeń. Nowe deklaracje będą w tym roku przyjmowane od 1 sierpnia do 25 września.

Uszczelnianie systemu

Zmieni się sposób obliczania opłaty. Do tej pory była naliczana od liczby osób w gospodarstwie domowym. Niestety, mimo akcji kontrolnych było to pole do wielu nadużyć. Część osób, które mieszkają w naszym mieście, nie podawała rzetelnie rzeczywistej liczby osób, mieszkających w gospodarstwie. Ratusz szacuje, że jest to co najmniej kilka tysięcy osób.

Wystarczy popatrzeć na dane z dwuletniej perspektywy. Nasze miasto rośnie jak na drożdżach, przybywa mieszkańców, tymczasem liczba osób, które płacą za śmieci, rośnie bardzo wolno. W 2017 r. do systemu zgłoszono 32,8 tys. osób, w 2019 r. – 34,84 tys. To oznacza wzrost o 6 proc. Tymczasem tonaż wywożonych śmieci rośnie znacznie szybciej. W 2017 r. z gospodarstw domowych odebraliśmy 11,57 tys. ton, dwa lata później – 13,95 tys. ton. W tym przypadku mamy do czynienia z dynamiką 20-procentową.

- Mimo naszych starań i akcji kontrolnych nadal wiele osób unika płacenia za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Niech każdy płaci za siebie. Nie może być tak, że uczciwi podatnicy oraz budżet miasta płacą za nieuczciwe osoby – mówi Grzegorz Kasprowicz, zastępca burmistrza Marek.

Dobry wskaźnik

Wysokość opłat będzie związana ze zużyciem wody. To jedyny z czterech sposobów podanych przez ustawodawcę, który pozwala na odzwierciedlenie rzeczywistego stopnia zamieszkania nieruchomości (więcej na ten temat poniżej).

Z systemu „od wody” korzysta coraz więcej samorządów. Wdrożyły go miasta duże (Szczecin), średniej wielkości (Sopot) czy mała Lesznowola. Myśli o nim również Warszawa. Według ubiegłorocznego raportu urzędu antymonopolowego, co 20. gmina już wprowadziła rozwiązanie od wody i z pewnością ten odsetek stale rośnie.

- W ocenie wielu mieszkańców Darłowa jest to sprawiedliwe, bo woda jest wskaźnikiem, ile w danym mieszkaniu przebywa osób. Niezależnie od tego, czy ktoś melduje te osoby, zgłasza lub ukrywa mieszkańców. Zużycie wody na jednego człowieka w Polsce jest mniej więcej stałe. Dlatego jest to dobry wskaźnik, czy rzeczywiście w danym lokalu mieszka jedna osoba, czy być może dziesięć. Jeśli dziesięć, to wiadomo, że odpadów będzie więcej – mówił Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, na stronach serwisu Darlowo.naszemiasto.pl

W przypadku naszego miasta stawka wyniesie 11,22 zł za m. sześc. wody. Mieszkaniec Marek otrzyma informację od przedsiębiorstwa wodociągowego o wszystkich fakturach za 2019 r. wraz z ilością zużytej wody. Na tej podstawie wybierze najkorzystniejszy dla siebie okres (obejmujący minimum 81 następujących po sobie dni) i złoży nową deklarację śmieciową (przykład obliczenia TUTAJ). Ci mieszkańcy, którzy mają własne ujęcie wody, będą składać deklarację ryczałtową. Będzie też możliwość uzyskania ponad 2-procentowej zniżki. Będą mogli z niej skorzystać właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, którzy u siebie kompostują odpady zielone (stworzą kompostowniki).

Krok po kroku

Przyjmowanie deklaracji rozpocznie się 1 sierpnia. Nie będą musieli ich składać jedynie mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – zrobią to za nich ich władze. Pozostali mieszkańcy mają obowiązek złożyć deklarację do 25 września 2020 r.

- W następnym tygodniu zaczniemy kampanię informacyjną. Wodociąg Marecki rozpocznie wysyłkę informacji o zużyciu przez Państwa wody w poszczególnych okresach 2019 r. Na tej podstawie (lub faktur) będziecie mogli Państwo obliczyć wysokość opłaty. Informacje i porady, jak wypełnić deklarację i jak obliczyć opłatę, w tym elektroniczny kalkulator, pojawią się na naszych stronach internetowych (marki.pl oraz czyste.marki.pl). Będzie też możliwość wypełnienia zeznania w internetowym formularzu. Uruchomimy infolinię. W przygotowaniu jest też kolejne wydanie naszego miejskiego biuletynu, w którym krok po kroku przeprowadzimy Państwa przez wszystkie formalności. Pojawi się on w Państwa skrzynkach pocztowych na początku sierpnia – informuje Jacek Orych, burmistrz Marek.

Dlaczego od wody

Przepisy, uchwalone przez sejm i senat, dają samorządom możliwość zastosowania jednej z czterech metod:

1. od osoby (tak jak do tej pory w Markach)

2. od powierzchni lokalu mieszkalnego

3. od gospodarstwa domowego

4. od ilości zużytej wody

Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne, ale trzy pierwsze mają istotne wady. Niestety, nie wszyscy są uczciwi i podają w deklaracji prawdziwą liczbę mieszkańców. W drugim przypadku może się okazać, że czteroosobowa rodzina mieszkająca w małym mieszkaniu płaciłaby dużo mniej niż dwójka emerytów żyjąca w wolnostojącym domu. W trzecim przypadku samotny rencista mieszkający w kawalerce płaciłby tyle samo, ile wielopokoleniowa rodzina żyjąca w 200 metrowej wilii. Dopiero czwarte rozwiązanie daje możliwość oszacowania tego, ile rzeczywiście osób mieszka w danym miejscu. 

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Vespa
A dlaczego nie rozliczamy śmieci od ilości zużytych, np. pojemność pojemnika. Tak jak było kiedyś? Rozumiem, że ustawodawca pewnie celowo tego nie wpisał.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Poniedziałek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Augustyna, Kamelii, Lidii

REKLAMA