REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Obwodnica Marek otrzyma nazwę "Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920"

Miasto

Ministerstwo Obrony Narodowej przychyliło się do wniosku samorządowców powiatu wołomińskiego, aby obwodnica Marek nosiła nazwę "Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920".

REKLAMA

W maju tego roku wójtowie i burmistrzowie gmin z powiatu wołomińskiego, przez które przechodzi trasa S8, zaproponowali, by ten odcinek szybkiej trasy nazwać „Aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”. W sierpniu będziemy bowiem obchodzić setną rocznicę bitwy, która uratowała Europę przed bolszewicką rewolucją niesioną na bagnetach sowieckiej armii. Wniosek w sprawie nadania nazwy trafił do resortu obrony narodowej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz do rad gmin, do których kompetencji należy nadawanie nazw ulicom, w tym również drogom szybkiego ruchu. Podpisali się pod nim:

- Jacek Orych, Burmistrz Miasta Marki

- Kamil Michał Iwandowski, Burmistrz Miasta Zielonka

- Edyta Zbieć, Burmistrz Miasta Kobyłka

- Krzysztof Chaciński, Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin

- Elżbieta Radwan, Burmistrz Miasta i Gminy Wołomin

- Rafał Mathiak, Wójt Gminy Klembów

- Radosław Korzeniewski, Wójt Gminy Dąbrówka

Pomysł samorządowców uzyskał uznanie w resorcie obrony narodowej. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w odpowiedzi na pismo wójtów i burmistrzów wyraził „szczere i głębokie poparcie dla tej formy upamiętnienia obrońców Ojczyzny z 1920 r.” Zauważa, że nadana nazwa pozwoli na upamiętnienie bohaterów Bitwy Warszawskiej w historycznym miejscu, gdzie polscy żołnierze stawili bohaterski opór Armii Czerwonej. W filmowej zapowiedzi obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej minister Mariusz Błaszczak poinformował również, że w całej Polsce powstaną historyczne murale. Propozycja, by ozdobić nimi obiekty z trasy S8, również znalazła się w piśmie samorządowców z naszego powiatu.

- Za niespełna miesiąc będziemy obchodzić rocznicę wielkiego zwycięstwa polskiego oręża. To właśnie tu, na przedpolach stolicy, udało się zatrzymać pochód czerwonoarmistów. Cieszymy się, że nasza propozycja znalazła poparcie władz resortu obrony – komentuje Jacek Orych.

- Podczas najbliższej sesji Rada Miasta Marki podejmie stosowną uchwałę w sprawie nadania drodze ekspresowej S8 przebiegającej przez Marki nazwy „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”. Podobne uchwały w lipcu i sierpniu podejmą rady poszczególnych gmin, przez które przebiega S8 na terenie naszego powiatu. Otrzymujemy informacje, że do naszej inicjatywy przyłączają się również gminy z innych powiatów zlokalizowanych wzdłuż trasy S8, co nas bardzo cieszy – informuje Paweł Pniewski, przewodniczący mareckiej rady miasta.

Podczas uroczystości związanych z upamiętnieniem 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Markach, 14 sierpnia o godz. 19:00, pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku zaprezentowany zostanie wzór pamiątkowych tablic z nową nazwą, które staną wzdłuż trasy S8. Następnie odbędzie się Apel Poległych z udziałem wojskowej asysty honorowej. Wcześniej, o godz. 18:00, odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji obrońców przedmościa Warszawy 1920 roku w kościele parafialnymi pw. św. Izydora.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Poniedziałek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Augustyna, Kamelii, Lidii

REKLAMA