REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Godzina "W” – w Markach oddano hołd Powstańcom Warszawskim (wideo i zdjęcia)

Miasto

Uruchomieniem syren alarmowych, odpaleniem rac oraz odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się mareckie uroczystości 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobacz wideo i zdjęcia:
Galeria zdjęć


REKLAMA

"Warszawa powstała! Nareszcie nadszedł dzień, na który w męce i zaciętości czekaliśmy pięć, jakże nieskończenie długich lat. Warszawa walczy! Lud Warszawy jest w tych godzinach ze swym podziemnym wojskiem sercem i dłonią. Nie pierwszy raz Warszawa powstaje. Nigdy jednak wola walki nie była tak powszechna, jak dziś. Robotnicy i inteligenci, kobiety, mężczyźni i młodzież, ludzie wszystkich grup politycznych, wszystkich warstw – to jeden dzisiaj lud – lud Warszawy. Polacy! Powiew historii idzie ulicami i placami Warszawy. Staje się rzecz wielka, której echa pójdą w pokolenia całe. Każdy kto dziś walczy – bierze udział w dziele nieśmiertelnym. Zorza wolności już wschodzi nad stolicą Polski. Alarm powstańczej pobudki wzywa wszystkich do broni. "

Fragmentem biuletynu informacyjnego z 2 sierpnia 1944 roku odczytanym przez prowadzącego – przewodniczącego Rady Miasta Pawła Pniewskiego -  uczestnicy uroczystości zostali wprowadzeni w nastrój, jaki wówczas panował na ulicach Warszawy. Następnie prezes – senior  Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach druh Antoni Widomski przybliżył informacje na temat działań powstańczych, jakie toczyły się w rejonie Marek z udziałem żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu "Celków". Podkreślał, dlaczego  co roku spotykamy się właśnie przy pomniku na Strudze. Nie jest to przypadkowe miejsce. To tu, na dwa dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, rozpoczęły się działania bojowe prowadzone w ramach akcji „Burza” 24 żołnierzy zostało odznaczonych Krzyżem Walecznych. W powstańczych walkach zginęło 12 żołnierzy.

Po krótkiej przemowie zebrane delegacje przy dźwiękach werbli złożyły kwiaty pod pomnikiem. Wieńce złożyli:

- w imieniu kombatantów walk o niepodległość - kapitan Michał Babiuch;

- przedstawiciele Ochotniczej  Straży Pożarnej w Markach z prezesem Marcinem Brzezińskim;

- przedstawiciele środowisk senioralnych – Jadwiga Golińska, Ryszard Kurlanda, Antoni Mirończyk;

- przedstawiciele stowarzyszenia „Struga wczoraj, dziś, jutro” – radna Urszula Paszkiewicz oraz Norbert Zawadzki;

- przedstawiciele stowarzyszenia  „Marki, Pustelnik, Struga” – Izabela Kaczyńska, Zbigniew Paciorek i Marek Borkowski;

- Zastępca Burmistrza Grzegorz Kasprowicz oraz radni: Anna Chojecka, Agnieszka Lużyńska i Jarosław Jaździk złożyli wieniec od mieszkańców Marek..

Wspólną modlitwę poprowadził ks. Adam Żurad, a na zakończenie zastępca burmistrza Grzegorz Kasprowicz podziękował za przybycie mieszkańcom.

„Powstańcze walki nie były daremne, wbrew pojawiającym się coraz częściej opiniom o niezasadności tego zrywu. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości, a przelana krew i waleczność Powstańców udaremniły plany przekształcenia Polski w jedną z republik Związku Radzieckiego. Powstańcom Warszawskim należy się za to hołd i wieczna pamięć. Chwała Bohaterom!” – podkreślił burmistrz Kasprowicz.

Źródło (tekst): UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Piątek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa

REKLAMA