REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej (wideo i zdjęcia)

Miasto

To już tradycja, że nasze miasto rozpoczyna obchody Bitwy Warszawskiej w wieczór, 14 sierpnia. W mareckich uroczystościach Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Podczas uroczystości zaprezentowano projekt tablicy, która stanie przy węźle Marki przy drodze ekspresowej S8. W maju samorządowcy 7 gmin powiatu wołomińskiego, przez które przebiega trasa S8, wystąpili z inicjatywą nazwania drogi "aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920".
Galeria zdjęć


REKLAMA

„Bitwa, dziś rozpoczęta pod Warszawą i Modlinem decydować będzie o losach dalszych całej Polski! Albo rozbijemy zupełnie dzicz bolszewicką i udaremnimy tym samym zamach sowiecki na niepodległość Ojczyzny i byt Narodu, albo ciężka niedola i nowe jarzmo czeka nas wszystkich bez wyjątku. Pomni hasła odwiecznego, Bóg i Ojczyzna, natężymy też w tych dniach najbliższych wszystkie nasze siły, by zgnieść doszczętnie przewrotnego wroga, dybiącego na naszą zagładę. /…/ Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!” – tak brzmiały słowa z 14 sierpnia 1920 r, z rozkazu generała Tadeusza Rozwadowskiego, szefa Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich.

I zwyciężyli w bitwie, którą okrzyknięto mianem jednej z najważniejszych w dziejach świata. Dziś pamiętamy o tych, którzy 100 lat temu złożyli największą ofiarę – własnego życia i umożliwi odbudowę polskiej państwowości po 123 latach zaborów.

W mareckich uroczystościach Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.  W liście odczytanym podczas mareckich uroczystości usłyszeliśmy, że: […] Triumf roku 1920 […] także dzisiaj przypomina, że nasz wspólny los zależy przede wszystkim od nas samych – od naszej determinacji i wiary w siebie, od naszego wzajemnego szacunku, od przywiązania do tego wyjątkowego duchowego dziedzictwa, któremu na imię Polska. […]

Prezydent podkreślił współpracę wielu narodów: „Z wdzięcznością i szacunkiem wspominamy zaangażowanie sojuszniczych wojsk ukraińskich, białoruskich i łotewskich, prace sztabową francuskich doradców wojskowych, odwagę amerykańskich lotników […]. Ale także współpracę nas, Polaków: „Pragniemy również uczcić ogromne zasługi premiera Wincentego Witosa i jego współpracowników. Przyjmując misję tworzenia rządu w obliczu najwyższego zagrożenia państwa zdołał on sformować swój gabinet z udziałem wszystkich patriotycznych sił politycznych od lewicy po prawicę. Dzięki temu budującemu przykładowi narodowej zgody oraz dzięki odezwie Premiera Witosa Polacy jeszcze bardziej zmobilizowali się do oporu […].

Podczas uroczystości zaprezentowano projekt tablicy, która stanie przy węźle Marki przy drodze ekspresowej S8. W maju samorządowcy 7 gmin powiatu wołomińskiego, przez które przebiega trasa S8, wystąpili z inicjatywą nazwania drogi "aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920". Do inicjatywy tej przyłączają się kolejne samorządy i wszystko wskazuje na to, że taką nazwę otrzyma cały ponad 170 kilometrowy odcinek S8 między Warszawą a Białymstokiem.

Źródło (tekst): UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Piątek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa

REKLAMA