REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Koniec bonu żłobkowego dla każdego. Burmistrz Jacek Orych tłumaczy powody zmian przyznawania dofinansowania

Miasto

W 2018 roku informowaliśmy, że władze miasta zdecydowały się na finansowe wsparcie dla świeżo upieczonych rodziców, oferując tak zwany bon żłobkowy. Comiesięczna wartość wsparcia wyniosła 300 zł na dziecko. Te korzyści jednak się skończyły dla każdego, teraz wprowadzone będą kryteria przyznawania bonu, przeciwko czemu mieszkańcy wyrażają swoje niezadowolenie. Burmistrz Jacek Orych tłumaczy, dlaczego doszło do obcięcia dofinansowania.

REKLAMA

W maju 2018 roku, rodzice małych dzieci otrzymali wspaniałą wiadomość  - żłobek dla ich pociech będzie dofinansowany z miasta:

„Co zrobić, gdy kończy się urlop rodzicielski, a dziecko nie jest jeszcze w wieku przedszkolnym? Takie pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców, którzy chcą pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową. Chcemy im pomóc… Byłaby to forma finansowego wsparcia dla świeżo upieczonych rodziców. Burmistrz Jacek Orych podkreśla, że było wiele zapytań w tej sprawie.

- Szukaliśmy możliwie najlepszej odpowiedzi. Jest nią Marecki Bon Żłobkowy. W maju program był gotowy i w formie projektu uchwały mogliśmy go przedstawić Radzie Miasta - mówi Jacek Orych.

„Celem uchwały jest stworzenie przyjaznych warunków dla rodzin z dziećmi poprzez udział gminy w zapewnieniu środków finansowych w wysokości 300 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku od 1 roku do 3 lat” - czytamy w dokumentach przedstawionym radnym.

W środę wieczorem projekt uzyskał aprobatę Rady Miasta”

W czasach tzw. pandemii skończyły się jednak dobre czasy dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców - teraz bon będzie przyznawany wg nowych kryteriów. Nie każdemu to się podoba. Czego wyraz możemy znaleźć na „Forum Mieszkańców Marek”:

„Szanowny Panie burmistrzu Jacek Orych,"po cichu"właśnie wprowadziliście kryterium dochodowe na bon żłobkowy.

Jak wszyscy wiedzą w całym powiecie Wołomińskim nie ma państwowego żłobka, gdzie tuż " za rogiem " w Warszawie żłobki są darmowe,lecz nie mogę tam posłać dziecka bo mam.meldunek w Markach i odprowadzam podatki w Markach. Dlaczego więc w naszym mieście utrudnia się młodym rodzicom powrót do pracy ? Zamiast w jakikolwiek sposób pomóc ? Przecież te żłobki -firmy ( bo to są firmy) kosztują bardzo dużo i często powrót do pracy i opłacenie takiego żłobka to skórka za wyprawkę. W całej Polsce powstaje co raz więcej żłobków w programie " Mama wraca do pracy " i są to żłobki z projektów unijnych. Dlaczego Marki nie mogą postarać się o taki żłobek ??? Tylko wprowadzacie kryterium dochodowe gdzie osoby normalnie zarabiające posiadając jedno dziecko na pewno ten dochód będą przekraczać...Żenada !

W ten sposób nie zachęcacie do meldowania się w Markach ani tym bardziej do płacenia podatków tu,myślę że wiele osób które mają taką możliwość po prostu melduja się u znajomych badź u rodziny w Warszawie.”

Jak się okazuje, obcięcie dofinansowania w postaci bonu żłobkowego to temat na dłuższą wypowiedź. I takie właśnie wyjaśnienie wprowadzenia kryteriów przyznawania bonu przedstawił burmistrz Jacek Orych:

„Zanim przejdę do meritum, w celu uporządkowania pewnych danych w dyskusji, jak również informacyjnie chciał przedstawić faktyczne dane, co gmina musi realizować, w jakich kosztach musi uczestniczyć jeśli chodzi o system oświaty i co musi zapewnić – wynika to z przepisów, jakie musimy realizować. I tak jak napisałem wcześniej, nie jest to wszystko tak 0/1 jakby mogło się wydawać. Od 2015 (końcówki 2014), kiedy zostałem wybrany na burmistrza, w kwestii oświaty zmieniło się bardzo dużo. W Markach, ale i – niestety - w przepisach prawnych. Przede wszystkim obowiązkiem gminy jest zapewnienie opieki i nauki na poziomie przedszkola i szkoły. Żłobki nie są elementem obowiązkowym. Oczywiście można powiedzieć, że są gmin, gdzie są żłobki państwowe. Tak, to prawda – ale jest też wiele gmin, gdzie ich nie ma i nie ma żadnych dodatkowych, dobrowolnych, na poziomie gminy świadczeń, jakim jest bon żłobkowy – tak jak jest w Markach. W naszym powiecie tylko jeszcze Radzymin ma taki bon. Potwierdzam - w Markach były (i nadal są) plany stworzenia żłobka państwowego (przeczytałem, że żłobek obiecywałem 8 lat temu – jeszcze nie byłem wtedy burmistrzem – programu wyborczego ani z poprzedniej kadencji (wraz z rozliczaniem), ani z obecnej nie schowałem - jest cały czas dostępny publicznie na mojej stronie www.orych.pl) – ale nie oszukujmy się - nawet jeśli on powstanie, to nie załatwi problemu. Zadać można pytanie, czemu nie jest jeszcze budowany żłobek – odpowiedź jest niestety wielowątkowa. Po pierwsze, tak jak napisałem, miasto musi zapewnić – i to jest OBOWIĄZEK miejsca w szkołach i przedszkolach. Dynamika zmiany przepisów oświatowych i bardzo, bardzo duży przyrost mieszkańców w naszym mieście (od 1 września do klas pierwszych pójdzie 625 dzieci!!! – klas pierwszych!!!!! Jeszcze niedawno szkoła nr 1 i nr 2 była na 500 dzieci – wszystkich klas), a co za tym idzie wzrost liczby dzieci, spowodowało, że w ostatnich latach jako miasto byliśmy skupieni na zwiększeniu infrastruktury oświatowej. Wiem, że każdy patrzy na swój rejon – my musimy, ja muszę patrzyć na całe miasto. Tak jak pisałem przepisy zmieniły się bardzo szybko – jeszcze niedawno obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu był dla 5, 6 latków. Obecnie to miasto musi zapewnić miejsce dla dzieci w wieku 3, 4, 5, 6 lat. Czyli wszystkich przedszkolaków – dalej kłaniają się finanse, ale o tym napiszę w dalszej części. Szkoły w 2015 roku były już ciasne. Likwidacja gimnazjów i powrót klas 7 i 8 do szkół podstawowych spowodowały, że i tym obszarem trzeba było pilnie się zająć. Niestety przed 2015 miasto nie było zainteresowane rozbudową bazy oświatowej. NIE była przygotowana koncepcja rozbudowy żadnej szkoły ani przedszkola. Projektowana była jedna placówka MCER, ale projekt był na gimnazjum. I tak (przypomnę lub opowiem dla nowych mieszkańców) w przeciągu ostatnich 5 lat udało się:

- o 100% rozbudować szkołę podstawową nr 1 przy Okólnej (wraz z salą sportową, gdzie takiej tam nie było),

- o 100% a nawet – wybudować od początku - szkołę podstawową nr 2 przy Szkolnej

- wybudować nową szkołę na 1200 uczniów – czyli MCER z zapleczem sportowym i kulturalnym dla całego miasta, wraz z basenem gdzie obecnie wszystkie mareckie szkoły korzystają z naszej pływalni, a nie trzeba jeździć z dziećmi do Warszawy lub Wołomina na zajęcia z pływania (tak na marginesie – czy był sens budowania takiego obiektu w Markach bo to też jest podnoszone). - wybudowane zostało przedszkole na ul Okólnej,

- rozbudowane o 250% przedszkole przy ul Dużej.

- zmodernizowane o nowy oddział przedszkole nr 3.

Te inwestycje były zrobione kosztem innych inwestycji – często jest zarzucane (i poniekąd słusznie), że za mało dróg w Markach jest budowanych. Tak, to prawda, też chciałbym mieć możliwość robienia ich więcej. Ale jak miałem do wyboru – to już pisałem, ale powtórzę – budowa obiektów oświatowych dla tak dużych potrzeb w mieście czy dróg, w pierwszej kolejności budowaliśmy szkoły. Mierzymy siły na zamiary – wszystkiego na raz nie jesteśmy w stanie realizować. Problem oświaty nadal jest trudny – jeszcze nie wszystkie obszary są zabezpieczone (np. SP3), ale udało się zapewnić miejsca dla wszystkich dzieci.

Można zapytać co to ma do bonu żłobkowego i po co o tym piszę. Piszę, żeby uświadomić, że bon żłobkowy jest jednym z elementów „oświatowych”. Przypomnę nieobowiązkowym. To ja byłem inicjatorem wprowadzenia Bonu Żłobkowego w Markach – sytuacja finansowa w oświacie, choć jest kosztowna, pozwalała, by choć w niewielkim stopniu – umówmy się, symbolicznym – wspomóc rodziców dzieci poniżej 3 roku życia. W mojej ocenie – to powinna być rola państwa, nie samorządu, ale na to wpływu nie mam. W komentarzach czytamy, ze wprowadzenie kryterium dochodowego jest skandalem, że miasto nie dba o rodziców, że miasto powinno więcej dawać, że podatki będziemy płacić w Warszawie czy w miejscowościach, gdzie do tej pory płacimy…..

To słów kilka o finansach w oświacie. I znów przypominam – w części obowiązkowej, które miasto musi realizować, czyli przedszkola (wszystkie roczniki) i szkoły. Przy trochę ponad 200 milionowym budżecie w Markach niemal 100 milionów wydajemy na oświatę!!! A subwencji z budżetu państwa na cele oświatowe otrzymujemy trochę ponad 32 miliony, które nie starcza nawet na wypłaty dla nauczycieli. Całą różnicę musimy dołożyć z naszego budżetu – czyli między innymi w dużej części z naszych podatków. I teraz – ja jako rodzic mieszkający w Markach - zgłaszam dziecko do szkoły czy przedszkola, wskazuję miejsce zamieszkania i miasto takie dziecko musi przyjąć w ramach rekrutacji. Czyli jeśli rodzic płaci podatki w Warszawie, XXXX gdzie X jest dowolnym miastem w Polsce to tam te pieniądze są w budżecie, a nie w budżecie Marek. A my i tak MUSIMY te finanse pokryć, więc dzieje się to kosztem innych części budżetu – inwestycyjnej na np. drogi, kulturalnej, sportowej, utrzymaniowej, komunikacyjnej….. i tak dalej. Mówimy o około 15.000 takich osób – łatwo policzyć o jakich finansach mówimy. Zachęcam do zapoznania się z serwisem https://nacoidamojepieniadze.pl/budzet-miasta/marki/2020 - tam jest obrazowo pokazane jak rozkładają się finanse w mieście na poszczególne obszary. Dla jeszcze większego zobrazowania, bo nie każdy jest świadomy tego, że – za każde dziecko w prywatnym przedszkolu mimo, że rodzic płaci czesne co miesiąc rzędu 750-820 zł (w zależności od placówki) miasto z budżetu „dokłada” prawie 830 zł Co miesiąc na każde dziecko! I nieważne czy rodzic płaci podatki w Markach czy nie. Wystarczy, że tu mieszka. Tak, będę przy każdej okazji namawiał do płacenia podatków w Markach.

Tak jak pisałem Bon Żłobkowy jest świadczeniem nieobowiązkowym dla gminy wprowadzonym z mojej inicjatywy. Do niedawna mogliśmy sobie pozwolić, by był wypłacany niezależnie każdemu (płacącemu podatki w Markach) mieszańcowi Marek. Obecna sytuacja, gdzie musimy przyglądać się każdej wydanej złotówce (dochody ze względu na COVID spadły nam przez kilka miesięcy nawet o ponad 30%) spowodowała, że musieliśmy wybrać, czy skasować bon czy wprowadzić ograniczenia i przydzielać go dla osób mniej zarabiających. Wybraliśmy to drugie. Są gminy, które ograniczały wysokość świadczenia – u nas ta wysokość jest symboliczna przy kotwach jakie płaci się za czesne w żłobku. Pojawiają się głosy, że przeniosą dzieci do Warszawy. Warszawa na swój bon ma od samego początku wprowadzony kryterium dochodowe na identycznym poziomie – czyli najwyższym możliwym 1922 zł netto – czyli do ręki na członka rodziny. Czyli przy 4-osobowej rodziny dochód na rękę musi być większy niż 7688. Identyczne kryterium – o czym też mało kto wie albo już nie pamięta, kto korzystał z tzw. Becikowego - też jest na tym samym poziomie. Czyli jeśli ktoś otrzymał becikowe, też będzie mógł korzystać z bonu żłobkowego – no chyba ze sytuacja finansowa się zmieniła – w tym przypadku musiała się poprawić.

Na koniec co do wprowadzenia zmian „po cichu” – te zmiany jak każda – dosłownie każda, uchwała czy o wynajem 1m2 pod garaż czy uchwały „finansowe” kilku czy kilkunastomilionowe mają swój tryb – jawny w określonym terminie. Projekt trafia do rady, najpierw zajmuje się tym projektem odpowiedzenia komisja – termin posiedzenia i tematy są podawana do publicznej wiadomości, po uzyskaniu opinii trafia pod obrady rady miasta – termin i program też jest podawany do publicznej wiadomości. Obrady wszystkich komisji jak i obrady rady miasta są transmitowane na żywo. Po uchwaleniu projekt trafia do odpowiednich organów – Regionalnej Izby Obrachunkowej, służb wojewody. Jeśli te organy nie wnoszą uwag lub uchylą – taka uchwała wchodzi w życie – lub dopiero – w zależności od rodzaju uchwały - po opublikowaniu w jawnym Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego (przeważnie w ciągu 14 dni do opublikowania). Te mechanizmy regulują przepisy prawa – rada miasta nie działa w trybie nocnym…”


Źródło: FB.com

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Piątek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa

REKLAMA