REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Mareckie szkoły przygotowane do lekcji - dowiedz się o zasadach obowiązujących w budynkach szkół

Nauka

Za kilka dni rozpoczniemy nowy rok szkolny. W nowych warunkach epidemiologicznych i sanitarnych. Miasto przygotowuje się na kolejne miesiące nauki.

REKLAMA

Dyrektorzy mareckich placówek realizują antycovidowe przygotowania zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia  i Głównego Inspektora Sanitarnego. O szczegółach dowiecie się Państwo ze stron internetowych szkół i przedszkoli oraz librusa.

Co zaplanowano:

- w miarę możliwości lekcje będą odbywały się w tej samej sali

- różnicowane są godziny rozpoczęcia zajęć – tak, aby ograniczyć liczbę kontaktów przy wejściu i wyjściu z placówki oraz podczas przerw. Tam, gdzie jest to możliwe, będą oddzielne wejścia/wyjścia lub strefy dla klas I-IV oraz V-VIII.

- różnicowany jest czas wydawania posiłków szkolnych

- przy wejściu do budynku obowiązkowa będzie dezynfekcja rąk. Samorząd zapewnił wyposażenie szkół w odpowiednią ilość środków dezynfekcyjnych

- istotne ograniczenie wejść osób z zewnątrz na teren przedszkoli i szkół

- dla dzieci z podejrzeniem zachorowania przygotowanie będzie oddzielne pomieszczenie, w którym będzie przebywać do czasu odbioru przez opiekuna

- przy sprzyjającej pogodzie lekcje WF będą prowadzone na świeżym powietrzu

- źródełka wody pozostaną zamknięte

Oto przykłady rozwiązań, jakie wprowadzają poszczególne szkoły:

Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Okólnej

Od 1 września ruszą 43 oddziały (ponad 1000 uczniów). Szkoła uruchomi dla uczniów dwa odrębne wejścia (do bloku klas I – IV i V-VIII). Lekcje dla danego oddziału w miarę możliwości będą odbywać się w tej samej sali. Uczniowie klas młodszych będą miały przerwy przesunięte względem przerw dla klas starszych. Obiady na stołówce dla dzieci młodszych będą wydawane w czasie lekcji (między przerwami). Nauczanie będzie realizowane na dwie zmiany.

Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Szkolnej

Od 1 września ruszą 34 oddziały (prawie 730 uczniów). Szkoła przygotuje również rozwiązania zmierzające do zachowania jak najmniejszego kontaktu uczniów na przerwach w przestrzeniach ogólnodostępnych, w tym różne czasy przerw dla klas młodszych, ustalane przez nauczyciela. Lekcje dla danego oddziału będą się odbywać w miarę możliwości w tej samej sali.  Nauczanie będzie prowadzone częściowo na dwie zmiany.

Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Pomnikowej

Planowane jest uruchomienie 34 oddziałów (prawie 800 uczniów). Szkoła planuje utworzenie dwóch wydzielonych stref: dla uczniów klas I – IV oraz klas V–VIII (wprowadzone będą różne czasy przerw międzylekcyjnych, aby ułatwić dostęp do szatni, łazienek i ograniczyć kontaktowanie się uczniów). W stołówce obiady dla klas młodszych będą wydawane w czasie lekcji (między przerwami). Nauczanie będzie prowadzone na dwie zmiany.

Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Wspólnej

930 uczniów będzie uczyć się w 39 oddziałach. Planowane jest wydzielenie trzech odrębnych stref (na poszczególnych piętrach), co zapobiegnie kontaktowaniu się uczniów między strefami. Nauczanie będzie prowadzone częściowo na dwie zmiany. Systemy wentylacyjne będą przygotowane do ciągłej pracy o maksymalnej wydajności (po przeglądzie i wymianie filtrów).

Zespół Szkół nr 1 (liceum w Pałacu Briggsów)

Planowane jest uruchomienie 15 klas licealnych. Szkoła wprowadzi różne godziny rozpoczynania lekcji, aby ułatwić dostęp do szatni szkolnych. Lekcje WF, przy sprzyjającej pogodzie, będą prowadzone tylko na otwartej przestrzeni.

Zespół Szkół nr 2 (szkoła podstawowa nr 5 i przedszkole miejskiej nr 5)

W obiekcie przy Wczasowej planowane jest uruchomienie 22 oddziałów szkolnych (425 dzieci) oraz 3 oddziałów przedszkolnych (75 dzieci). Dla rodziców najmłodszych uczniów została wydzielona w szatni oddzielna strefa. O różnych godzinach będą zaczynać się zajęcia poszczególnych oddziałów. Lekcje będą prowadzone w miarę możliwości w tej samej sali. Obiady dla dzieci z klas młodszych będą wydawane w czasie lekcji (między przerwami). Nauczanie częściowo będzie prowadzone na dwie zmiany.

Działania będą próbą zminimalizowania ryzyka związanego z COVID-19. Wiele również zależy od rodziców. Samorządowcy apelują aby dziecko chore, przeziębione, kaszlące, z gorączką zostało w domu.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA