REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Budżet miasta na 2021 rok. 30 mln zł na inwestycje

Miasto

Rada Miasta uchwaliła przyszłoroczny budżet. Najwięcej pieniędzy, prawie 100 mln zł, miasto wyda na edukację młodego pokolenia.

REKLAMA

16 głosów „za”, 5 głosów „przeciw” – tak wyglądało środowe, wieczorne głosowania (30 XII) nad budżetem naszego miasta na przyszły rok.

    – Przygotowaliśmy rozsądny budżet na nieprzewidywalny 2021 r. Taki, w którym zapewniamy bieżące funkcjonowanie miasta (m.in. w zakresie przedszkoli i szkół) oraz znajdujemy pieniądze na inwestycje, w tym drogi – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Przyszłoroczne dochody budżetu wyniosą ponad 241,85 mln zł, a wydatki - 253,97 mln zł. W puli wydatków niemal 30 mln zł wyniosą inwestycje.

    - Przygotowanie tegorocznego budżetu było wyjątkowo trudnym zadaniem. Powodem były skutki pandemii koronawirusa, obserwowane praktycznie w każdej gminie. Widać je już było w tym roku – zmniejszały się wpływy do budżetu (związane ze spadkiem dochodów z PIT), zwiększały się natomiast wydatki bieżące (związane m.in. z zapobieganiem COVID19) – zaznacza Jacek Orych.

Warto podkreślić, że opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Budżetowo-Gospodarczej na temat projektu mareckiego budżetu na 2021 r były pozytywne.

Kluczowy wydatek

Największą pozycją w budżecie są wydatki na edukację. We wrześniu opieką przedszkolną objęto 2,5 tys. najmłodszych, zaś do szkół poszło prawie 3,9 tys. dzieci. Na edukację miasto planuje wydać w przyszłym roku 99 mln zł. Część tych pieniędzy pokryje państwo. Wielkość subwencji oświatowej (czyli dotacji od państwa) to 36,6 mln zł. Niestety, nie pokryje to nawet wydatków na pensje w oświacie. Resztę, czyli ponad 62 mln zł, miasto musi pokryć z własnych źródeł. Inne samorządy też dopłacają do edukacji np. w przyszłym roku Poznań dołoży na ten cel 551 mln zł.

    – Gdyby państwo pokrywało w pełni koszty nauki, nie mielibyśmy w przyszłym roku deficytu (planowanego 12 mln zł), za to 50 mln zł ekstra moglibyśmy wydać na inwestycje – dodaje Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza Marek.

Drugą pozycją wydatkową w budżecie jest pomoc rodzinom i osobom ubogim (społeczna).

    – Będzie to kwota ponad 68 mln zł. Większość, bo ponad 57 mln zł, stanowi świadczenie 500+, które trafia do rodziców i opiekunów dzieci z naszego miasta – mówi Beata Orczyk, skarbnik Marek.

Drogowe plany

Na trzecim miejscu, pod względem wydatków, znajduje się dział „transport i łączność” (niemal 27,8 mln zł). To tu są wpisane m.in. inwestycje drogowe.

    - W przyszłym roku będziemy kontynuować zainaugurowany jesienią program przebudowy dróg lokalnych. Polega on na ułożeniu nakładki asfaltowej na drogach gruntowych. W ten sposób zrealizowaliśmy Skowronią i Pomorską, w budowie są Kurpińskiego i Nałkowskiej. Kolejne ulice zrobimy w ten sposób w nowym roku – mówi Dariusz Pietrucha.

Oprócz programu "nakładkowego", na liście inwestycji drogowych znalazły się także:

-  budowa dojazdu do MCER od ulicy Stawowej,

-  przebudowa Koszalińskiej, Słupeckiej, Sadowej, Kołobrzeskiej,

-  modernizacja Kościelnej (boczna od Ząbkowskiej) 

-  początek przebudowy Weneckiej i Wczasowej.

Do projektowania pójdą m.in. Wilcza, Żeromskiego, Sportowa, Jagiełły i Krakowska. Przyszły rok upłynie też na finalizowaniu planów partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie przebudowy ciągu Karłowicza-Sobieskiego-Modrzewiowa, Granicznej, Lisa-Kuli oraz Mickiewicza.

    - Składam gorące podziękowania wszystkim osobom, które pracowały nad przyszłorocznym budżetem. Szczególne słowa kieruję do pani skarbnik Beaty Orczyk, a także radnych oraz pracowników urzędu miasta – podsumowuje Jacek Orych.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana

REKLAMA