REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Bezmyślne pomysły, opłakane skutki wypalania traw

Na Sygnale

Podpalanie traw niczemu i nikomu nie służy. Może być za to przyczyną ogromnych kłopotów. Także dla podpalacza.

REKLAMA

10 kwietnia straż pożarna zanotowała w całym kraju już ponad tysiąc pożarów traw. Niedziela nie była spokojniejsza. W naszym rejonie wybuchły dwa pożary – jeden w okolicy tzw. zwałki, drugi – przy drodze 631. W gaszeniu tego pierwszego uczestniczyli m.in. nasi strażacy z OSP w Markach. Do opanowania sytuacji w drugiej lokalizacji potrzebne było wsparcie lotnicze.

Strażacy apelują o powstrzymanie się przed wypalaniem traw.

„Jak groźny jest pożar łąk, można było przekonać się wiosną ubiegłego roku, kiedy płonęły tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, a akcja gaśnicza trwała kilkanaście dni” – czytamy na stronie #stoppożaromtraw

Strażacy przypominają, że pozytywne skutki wypalania traw są mitem.

„Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed kataklizmu. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie” – ostrzegają strażacy.

Przypominają również, że podpalacze muszą się liczyć z odpowiedzialnością prawną i finansową.

„Zakaz wypalania traw określony został w ustawie o ochronie przyrody oraz w ustawie o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat” – opisują strażacy.

Straty wynikające z pożarów traw oszacowano w 2019 r. na ponad 40 mln zł.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA