REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Od maja można składać deklaracje odpadowe na 2021 r. Jak wyliczyć swoją opłatę?

Miasto

Od 1 maja do 29 czerwca mieszkańcy Marek zobowiązani są do składania deklaracji odpadowych na 2021 r. Wielu z Państwa uczyni to po raz drugi. Miasto odpowiedziało na najczęściej zadawane pytania w tej sprawie.

REKLAMA

Od 1 maja do 29 czerwca będziemy składać deklaracje odpadowe na 2021 r. Wielu z Państwa uczyni to po raz drugi. Na stronie internetowej czyste.marki.pl znajdują się wzory deklaracji, kalkulator opłat, elektroniczne formularze (deklaracje obowiązujące od 1 maja).

Czy wszyscy osobiście muszą składać deklaracje odpadowe?

Wiele zależy od tego, czy mieszkamy w zabudowie jednorodzinnej, czy też wielorodzinnej. Jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym (z definicji prawa), nie składamy osobiście deklaracji. Zrobi to za nas zarządca, spółdzielnia lub wspólnota, która następnie sama rozliczy się z mieszkańcem.

Nie składa nowej deklaracji także część osób, które nadal rozliczają się ryczałtem. Są to te osoby, które nie były i wciąż nie są podłączone do miejskiej sieci wodociągowej. Pozostali są zobowiązani do złożenia nowej deklaracji (uwzględniającej zużycie wody w 2020 roku).

Jaką deklarację składa osoba podłączona do sieci wodociągowej, a jaką ta, która nie ma sieci wodociągowej?

Są cztery rodzaje deklaracji:

DOK – 1 dla właścicieli nieruchomości zamieszkałej, jednorodzinnej, podłączonej do sieci wodociągowej i opomiarowanej (formularze na stronie czyste.marki.pl)

DOK - 1R - dla właścicieli nieruchomości zamieszkałej, jednorodzinnej:

- niepodłączonej do sieci wodociągowej i nieopomiarowanej albo

- nowo zamieszkałej albo

- zamieszkałej przez okres krótszy niż trzy miesiące w roku poprzedzającym rok uiszczenia opłaty albo

- zamieszkałej, na której brak jest możliwości wskazania kolejnych okresów rozliczeniowych obejmujących co najmniej 81 dni z roku kalendarzowego poprzedzającego rok uiszczenia opłaty wykazujących zużycie wody. (formularze na stronie czyste.marki.pl)

DOK-2 - dla właścicieli nieruchomości zamieszkałej, wielorodzinnej, podłączonej do sieci wodociągowej i opomiarowanej (uwaga - wypełnia zarządca lub wspólnota). (formularze na stronie czyste.marki.pl)

DOK-2R - dla właścicieli nieruchomości zamieszkałej, wielorodzinnej (uwaga - wypełnia zarządca lub wspólnota):

- niepodłączonej do sieci wodociągowej i nieopomiarowanej albo

- nowo zamieszkałej albo

- zamieszkałej przez okres krótszy niż trzy miesiące w roku poprzedzającym rok uiszczenia opłaty albo

- zamieszkałej, na której brak jest możliwości wskazania kolejnych okresów rozliczeniowych obejmujących co najmniej 81 dni z roku kalendarzowego poprzedzającego rok uiszczenia opłaty wykazujących zużycie wody. (formularze na stronie czyste.marki.pl)

Ile wyniesie stawka na ten rok?

W porównaniu z ubiegłym rokiem nic się nie zmieniło. Nadal jest to kwota 11,22 zł za m. sześc. zużytej wody. Podobny system wprowadziła niedawno Warszawa. W stolicy stawka wynosi 12,73 zł za m. sześc. zużytej wody.

Od kiedy będą obowiązywać nowe wyliczenia opłaty śmieciowej?

Od maja do grudnia tego roku. Do kwietnia obowiązywały wyliczenia z ubiegłego roku.

Jak policzyć stawkę opłaty w przypadku domu jednorodzinnego, podłączonego do sieci wodociągowej?

Najlepiej przy pomocy kalkulatora, który znajduje się na stronie czyste.marki.pl. Od 1 maja będzie działać jego wersja dla deklaracji na 2021 r. Można oczywiście też policzyć wszystko tradycyjnie.

Przede wszystkim musimy mieć dane o zużyciu wody za 2020 rok. To nasza podstawa. Dane dostarczał Wodociąg Marecki w postaci zestawienia/wykazu za ubiegły rok. Można też mieć pod ręką faktury za 2020 r., obejmujące zużycie wody.

Szukamy najkorzystniejszego dla nas pod względem zużycia okresu liczącego co najmniej 81 następujących po sobie dni. Sumujemy łączne zużycie (wszystkie wybrane okresy muszą wykazywać zużycie wody – nie mogą być to okresy „zerowe”), a następnie dzielimy przez liczbę dni, z których pochodzi zużycie. Następnie mnożymy go przez 30,42 czyli średnią liczbę dni w miesiącu. Otrzymany wynik podajemy do trzech miejsc po przecinku i mnożymy przez stawkę, czyli 11,22 zł/m, sześc. Otrzymana kwota stanowi wysokość miesięcznej opłaty za śmieci obowiązującej nas od maja do grudnia tego roku (wysokość opłaty podajemy do dwóch miejsc po przecinku).

Czy będzie też jakieś elektroniczne wsparcie przy wypełnianiu deklaracji?

Jak najbardziej! Na stronie czyste.marki.pl znajduje się zakładka „Wypełnij deklarację”. Są tam elektroniczne ścieżki wypełnienia czterech deklaracji. Największa liczba osób będzie korzystać z deklaracji DOK- 1, opartej o zużycie wody. Po wypełnieniu deklaracji trzeba ją wydrukować, podpisać i złożyć. Formularze obowiązujące od 1 maja zostaną uruchomione z dniem rozpoczęcia miesiąca.

Czy przy składaniu deklaracji potrzebne są jakieś załączniki?

Tak. W przypadku rozliczenia się na podstawie zużycia wody należy dołączyć albo kopię zestawienia/wykazu otrzymanego z Wodociągu Mareckiego (z oświadczeniem dotyczącym wybranego okresu zużycia wody) albo kopie faktur za wybrany okres (obejmujący co najmniej następujących po sobie 81 dni). Uwaga! Na zestawieniu/wykazie należy zaznaczyć wybrany przez siebie okres zużycia.

Gdzie szukać tych załączników lub faktur Wodociągu Mareckiego?

Po rozpoczęciu Nowego Roku Wodociąg Marecki do comiesięcznych faktur rozpoczął dołączanie zestawień za 2020 r. Można je też pobrać elektronicznie – trzeba być jednak abonentem Internetowego Biura Obsługi Klienta Wodociągu Mareckiego. Jest ono bezpłatne dla użytkowników (ibo.wodociagmarecki.pl). W IBO znajdują się również pojedyncze faktury, które można wydrukować.

Czy w 100 proc. elektronicznie można wypełnić deklarację odpadową?

Nie trzeba wychodzić z domu. Można złożyć deklarację za pośrednictwem ePUAP-u. Trzeba jednak dysponować profilem zaufanym lub e-dowodem. Tu też pamiętajmy o dołączeniu zeskanowanych niezbędnych załączników.

Co mają zrobić osoby, które w ubiegłym roku dopiero zamieszkały w Markach w domu jednorodzinnym (budynkach w zabudowie jednorodzinnej) i nie mogą się wykazać co najmniej 81-dniowym zużyciem wody?

W tym wypadku złożą deklarację ryczałtową DOK-1R. Opłata jest wynikiem prostego mnożenia: liczby osób w gospodarstwie x ryczałtowego zużycia (3 m. sześc.) x stawki opłaty (11,22 zł za m. sześc).

W ubiegłym roku złożyłem ryczałtową deklarację, bo w 2019 r. nie miałem jeszcze 81-dniowego zużycia wody. W 2020 r. już je zanotowałem. Jaką więc mam składać deklarację: DOK-1 czy ryczałtową?

Sprawa jest jasna. Skoro mamy już zużycie wody w ciągu minimum 81 dni, wypełniamy deklarację DOK-1, opartą o rzeczywiste zużycie. Tym samym nasza opłata jest już bezpośrednio powiązana z zużyciem wody na danej nieruchomości.

W najkorzystniejszym dla mnie okresie przytrafiło mi się zerowe zużycie wody. Mogę ten okres wziąć do deklaracji?

Nie. W wybranym okresie musi być wykazane zużycie wody na wodomierzu głównym. Musi więc Pan/Pani wybrać inny okres, obejmujący co najmniej 81 następujących po sobie dni, gdzie zostało zafakturowane zużycie wody.

W moim przypadku najlepsze zużycie zahacza o grudzień 2019 r. Czy mogę sobie taki okres wybrać?

Nie. Możemy brać tylko dane, które obejmują wyłącznie zużycie w 2020 r. Nie możemy więc dołączyć np. faktur obejmujących grudzień 2019 r. lub styczeń 2021 r.

Gdzie mogę składać deklaracje odpadowe?

Urząd będzie je przyjmować przede wszystkim w siedzibie Wydziału Podatków i Opłat przy ul. Lisa-Kuli 3a. Seniorom urząd dedykuje Centrum Aktywności Fabryczna 3. Deklarację można też wysłać drogą pocztową lub elektronicznie (ePUAP). Uwaga! Nie zanosimy deklaracji do Wodociągu Mareckiego.

Wszystkich składających deklaracje osobiście prosimy o zachowanie dystansu społecznego oraz wszelkich zasad bezpieczeństwa w związku z COVID-19.

W jakich godzinach będą przyjmowane deklaracje?

W standardowych godzinach pracy urzędu. Dodatkowo w czerwcu Wydział Podatków i Opłat będzie czekał na Państwa dłużej.  W poniedziałek będzie można złożyć deklaracje do godziny 20:00, a we wtorek i czwartek do godz. 18:00. W czerwcu wydział będzie również czynny w dwie ostatnie soboty w godz. 9.00 -14.00

Czy co roku będziemy składać deklaracje odpadowe?

Tak. W przyszłym roku deklaracje odpadowe będziemy składać od 1 stycznia do 24 lutego w oparciu o zużycie wody w 2021 roku. Zakładamy, że taki cykl pozostanie w kolejnych latach.

Dlaczego wprowadzony został system „od zużycia wody”?

By wciągnąć do niego tych, którzy unikali lub zaniżali wysokość opłat. System „od wody” (z czterech dozwolonych przez polskie prawo) najlepiej pokazuje, w jakim stopniu dana nieruchomość jest zamieszkiwana, a co za tym idzie produkuje odpady. Szacuje się, że gdy w Markach obowiązywał system od zadeklarowanej osoby, opłat próbowało uniknąć kilka tysięcy osób. Przez to osoby uczciwe oraz budżet miasta musiały za nich dopłacić. Wprowadzenie systemu „od wody” powoduje, że ci, którzy „szukali łatwych oszczędności” będą płacić tak samo, jak osoby uczciwe.

Źródło: UM Marki

 

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Sobota
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gwidona, Leonii, Niny

REKLAMA