REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!" - 101. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Markach

Miasto

Główne uroczystości patriotyczne związane z celebracją kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej organizowane są w Markach 14 sierpnia wieczorem, w przededniu Święta Wojska Polskiego. Data ta jest nieprzypadkowa, ponieważ w nocy z 14 na 15 sierpnia batalion dowodzony przez kpt. Stefana Pogonowskiego stacjonujący na granicy Strugi i Nieporętu odparł atak bolszewików zmierzających na Warszawę.

REKLAMA

To już tradycja, że obchody Bitwy Warszawskiej rozpoczynają się mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy. Po mszy św. kombatanci, mieszkańcy naszego miasta oraz goście udali się pod Pomnik Żołnierzy 1920 roku, gdzie o godzinie 19:30 rozpoczęły się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, radnych wojewódzkich, powiatowych oraz miejskich, a także przedstawicieli służb mundurowych i organizacji społecznych. Asystę honorową wystawiła 1. Warszawska Brygada Pancerna im. gen. Tadeusza Kościuszki.

Apel Poległych rozpoczął się od odegrania hymnu państwowego i wciągnięcia polskiej flagi na maszt przy pomniku. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego teren wokół pomnika mienił się na biało i czerwono za sprawą środowiska kibicowskiego, które przygotowało okolicznościową oprawę pirotechniczną.

Po powitaniu gości i przedstawieniu scenariusza uroczystości przez prowadzących - radną Agnieszkę Lużyńską i przewodniczącego Rady Miasta Pawła Pniewskiego, jako pierwszy głos zabrał doradca Prezydenta RP prof. Adam Waśko, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił:

 (…) w zmaganiach Bitwy Warszawskiej, rozgrywających się na przedpolach stolicy, Marki odegrały szczególna rolę. (…) Pamięć o tych decydujących dla naszego narodowego bytu wydarzeniach jest ważną częścią Państwa lokalnej tożsamości, dumy i wspólnotowych więzi (…)

Premiera Mateusza Morawieckiego reprezentował 2. Wicewojewoda Mazowiecki Pan Artur Standowicz, który odczytał list przygotowany specjalnie na tę okazję.

(…) tutaj, w Markach – w strategicznym miejscu, w którym zapadały decyzje dotyczące działań wojennych – składamy hołd uczestnikom Bitwy Warszawskiej, wojny polsko-bolszewickiej i wszystkim bohaterom naszej niepodległości (…)

Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, reprezentował zastępca dowódcy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej  pułkownik Renard Skrzypczak, który odczytał list od szefa resortu obrony, w którym usłyszeliśmy słowa:

(…) święto Wojska Polskiego ustanowione zostało na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej ponad sto lat temu. Dziś, w jego rocznicę, pokażmy publicznie, że pamiętamy o naszych bohaterskich przodkach i doceniamy wartość służby wojskowej (…)

Okazjonalny list odczytała również, w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, Pani Emilia Oleksiak - kierownik wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego.

List przekazał także starosta wołomiński Pan Adam Lubiak.

Następnie został odczytany Apel Pamięci Oręża Polskiego, punkt kulminacyjny mareckich obchodów, po którym została oddana trzykrotna salwa honorowa. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców.

Obchody Bitwy Warszawskiej zwieńczyła modlitwa za zmarłych i tradycyjne ustawienie pod pomnikiem flagi narodowej z biało – czerwonych zniczy.

W przygotowanie obchodów włączyli się druhowie z OSP Marki, środowiska harcerskie z Marek, a także przedstawiciele środowisk patriotycznych, kibice i mieszkańcy miasta.

Źródło: UM Marki

Fot: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Poniedziałek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA