REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Marki w budowie - przegląd inwestycji w mieście

Miasto

Nakładki asfaltowe to ostatnio najczęściej budowany rodzaj drogi asfaltowej w mieście. Najczęściej na ubitej wcześniej nawierzchni z kruszcu układany jest asfalt - bez chodnika przy drodze. Co się buduje i modernizuje w Markach?

REKLAMA

Benevento ułoży nakładki na czterech ulicach

We wtorek (14 września) w miejskim ratuszu podpisano umowę ze zwycięzcą przetargu na ułożenie nakładek asfaltowych przy: Pałacowej, Billewiczów (na odcinku Zagłoby – Butrymów), Jasińskiego (na odcinku od ul. Dobrej do ul. Stawowej), Hallera (na odcinku od ul. Środkowej do ul. Sobieskiego).

Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Benevento, która będzie mieć 45 dni na realizację tego zamówienia. To drugi, rozstrzygnięty przetarg drogowy na tzw. nakładki. Pierwsze postępowanie wygrała firma Strabag, która już pracuje przy Batalionów Chłopskich, Maratońskiej oraz odcinkach Długiej, Skorupki i Olimpijskiej.

Dojazd do MCER od Stawowej coraz bliżej ukończenia

W naszym mieście toczą się roboty drogowe przy ciągu ulic Jowisza-Marsa-Saturna. To połączenie między Pustelnikiem i Zieleńcem, ułatwiające m.in. dojazd do Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Efektem końcowym ma być ulica z chodnikiem i drogą rowerową. Przewidywane zakończenie prac: październik – listopad.

Trzeci przetarg na nakładki asfaltowe

Dziś (15 września) ogłoszono trzecie postępowanie. Tym razem miasto szuka firm, które ułożą nawierzchnię asfaltową przy: Szydłowieckiej, Jana Długosza (od Granicznej do Sobieskiego i od Sobieskiego do rejonu ulicy Orła Białego), Żółkiewskiego, Ceglanej (od Zachodniej), Podgórskiej,     łącznika Szkolnej z Poznańską (położonego między Szczecińską i Jana Kazimierza).

Na oferty firm miasto czeka do 30 września. O wyborze wykonawców zdecydują dwa czynniki: zaproponowana cena oraz okres gwarancji i rękojmi. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, roboty będą realizowane jeszcze w tym roku.

Spectare ruszyło do pracy

13 września 2021 r. w ratuszu podpisano umowę ze spółką Spectare na modernizację rowów R-4, R-4-5, R-4-5-3, R-4-6, R-4-7, R-4-8, R-4 (E) – Etap II.

- W 2018 roku zmodernizowaliśmy 1542 m wyżej wymienionych rowów (Etap I). Etapem II objętych jest 2072 m rowów w rejonie ul. Bielówek, Okólnej i Grunwaldzkiej - tłumaczy Marcin Skrzecz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prace już ruszyły.. Remont polegać będzie na prawidłowym ukształtowaniu profilu podłużnego oraz przekroju poprzecznego. Budowle występujące w trasie rowu tj. przepusty i przyczółki również zostaną zmodernizowane. Przyjęte do umocnień prefabrykaty betonowe to płyty chodnikowe o wym. 50x50x7 cm, które umieszczone zostaną w dnie rowu. Na skarpach natomiast położone zostaną ażurowe płyty EKO o wymiarach 60x40x8 cm.

Taki sposób umocnienia dna i skarp rowu, oprócz znacznego poprawienia warunków przepływu wody, przyczyni się do zmniejszenia zarastania skarp roślinnością trawiastą będącą przyczyną zmniejszenia prędkości wody i zamulenia się rowu. Ułożone w dnie płyty chodnikowe znacznie ułatwią wykonywanie okresowych robót konserwacyjnych i zmniejszą ich koszty. Łatwiej będzie można utrzymać rów w dobrym stanie technicznym w stosunku do rowów ze skarpami trawiastymi i dnem ziemnym.

Z uwagi na zły stan techniczny przepustów lub ich wadliwe posadowienie przewidziano ich modernizację (cztery przepusty oraz dwa przyczółki w ramach etapu II). Dodatkowo przewidziano 1149 m odmulenia dna rowu. Wartość umowy to 1 000 536,97 zł brutto.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa

REKLAMA