REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk i... Marki na piątym miejscu w Polsce

Miasto

Portal „Tu warto mieszkać” przygotował na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego materiał poświęcony migracji w polskich miastach (czyli różnicy między wprowadzającymi się a wyprowadzającymi się w I półroczu 2020 r.). Jesteśmy w gronie miast, do których sprowadza się najwięcej mieszkańców.

REKLAMA

    - Gdyby stworzyć kategorię miast liczących do 100 tys. mieszkańców, Marki znalazłyby się na…. pierwszym miejscu. Ale portal nie tworzył oddzielnych kategorii, wszystkie miasta – duże i małe – znalazły się w jednym zestawieniu. I pozycja Marek w zestawieniu też będzie zaskakująca. A konkretnie - zaskakująco wysoka – pisze na FB Jacek Orych, burmistrz Marek.

A tak wygląda pierwsza dziesiątka zestawienia:

Miasto - Saldo migracji:

    Warszawa +2526

    Kraków  +1368

    Wrocław  +638

    Gdańsk  +622

    Miasto Marki: +592

    Gmina miejsko-wiejska Żukowo – bez miasta Żukowo (okolice Trójmiasta) +573

    Gmina Długołęka (okolice Wrocławia) +516

    Gmina Dopiewo (okolice Poznania) +487

    Gmina miejsko-wiejska Kórnik – bez miasta Kórnik (okolice Poznania) +472

    Gmina Lesznowola (okolice Warszawy) +437

- Te dane potwierdzają to, o czym pisałem wielokrotnie. Od kilku lat nasze miasto jest miejscem intensywnej zabudowy mieszkaniowej - zarówno deweloperskiej jak i indywidualnej. Bliskość Warszawy, niższe niż w stolicy ceny nieruchomości, oddanie obwodnicy, pierwsza strefa biletowa komunikacji miejskiej, wybudowanie praktycznie od zera sieci kanalizacji sanitarnej, potężne miliony wydane na rozbudowę zaplecza edukacyjnego – to wszystko powoduje, że przybywa nam mieszkańców – opisuje Jacek Orych.

Samorządowiec przypomina, że mamy już dane za cały 2020 r. Liczba mieszkańców (tych formalnych) zwiększyła się z 33,8 tys. do ponad 35 tys. (na 31 grudnia 2020 r.).

- Piszę o migracji zarówno w kontekście szansy, jakim jest napływ nowych mieszkańców, jak i kolejnych wyzwań, jakie czekają nasz samorząd. Szansy, bo nowi mieszkańcy to rozwój miasta. Warto zwrócić uwagę, że większość mniejszych miast w naszym kraju boryka się z odpływem ludności. A to w dłuższej perspektywie będzie generować im problemy. My zaś zyskujemy kapitał ludzki - bezcenny w wieku nowoczesnej gospodarki.

- Ale żeby nie było tak słodko – nam też łatwo nie jest. Weźmy chociaż edukację – w ciągu ostatnich pięciu lat liczba dzieci w szkołach i przedszkolach zwiększyła się o 50 proc. i obecnie przekracza już 4 tys. Dlatego w ostatnich latach rozbudowywaliśmy ze ogromne pieniądze infrastrukturę edukacyjną – stawiając od zera MCER i dwa budynki przedszkolne oraz rozbudowując i powiększając dwie inne szkoły podstawowe. Na wszystko nie mamy jednak pieniędzy. Z budżetem samorządu jest jak z budżetem domowym. Liczymy na co nas stać i podejmujemy decyzje – dodaje Jacek Orych.

Samorządowiec apeluje, by osoby, które zamieszkały w Markach, rozliczały PIT ze wskazaniem mareckiego adresu. Miasto szacuje, że rocznie nie robi tego około 10-15 tys. osób. To roczna strata 15-27 mln zł – pieniędzy, które mogłyby pracować lokalnie.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

wert
a co z drogami

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Poniedziałek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja

REKLAMA