REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Miasto

1 sierpnia o 17.00 w Markach oddano hołd Powstańcom Warszawskim, którzy w 1944 roku stanęli do walki z niemieckim okupantem.

REKLAMA

Uruchomieniem syren alarmowych, odpaleniem rac oraz wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się mareckie uroczystości przy pomniku na Strudze. Fragmentem biuletynu informacyjnego z 2 sierpnia 1944 roku odczytanym przez prowadzącą – panią Oliwię Mleczko, druhnę mareckiej OSP -  uczestnicy uroczystości zostali wprowadzeni w nastrój, jaki wówczas panował na ulicach Warszawy. Następnie prezes senior Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach Antoni Widomski opowiedział o działaniach powstańczych, jakie toczyły się w rejonie Marek z udziałem żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu "Celków".

- Nie jest to przypadkowe miejsce. To tu, na dwa dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, rozpoczęły się działania bojowe prowadzone w ramach akcji „Burza” 24 żołnierzy zostało odznaczonych Krzyżem Walecznych. W powstańczych walkach zginęło 12 żołnierzy. Pamiętamy, że Akcja Burza trwała także tutaj na Strudze - podkreślił prezes senior.

Następnie przy dźwiękach werbli, wieńce pod pomnikiem złożyli:

- Kombatanci walk o niepodległość– major Jerzy Zybert i porucznik Leopold Kielak

- w imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach prezes Marcin Brzeziński

- przedstawiciele Mareckich Środowisk Senioralnych

- przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr. 2

- przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr. 4

- przedstawiciele Zespołu Szkół nr. 2 w Markach

- Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze

- Stowarzyszenie Marki Pustelnik Struga

- wieniec w imieniu mieszkańców Marek złożył wiceburmistrz Paweł Pniewski oraz Przewodnicząca Rady Miasta Marki pani Agnieszka Lużyńska z radną Anną Chojecką.

Wspólną modlitwę poprowadził ks. Adam Żurad.

Następnie wiceburmistrz Paweł Pniewski odczytał przemówienie, w którym przypomniał jak okrutny los spotkał naszą stolicę: „Podczas powstania Warszawa była zrównana z ziemią w ponad 70 procentach. Podczas powstańczych walk zginęło niemal 200 tysięcy ludności cywilnej, a przeszło 600 tys. Niemcy wypędzili ze stolicy po upadku powstania”.

Ale jak podkreślił, determinacja polskiego narodu była niezłomna i doprowadziła do odbudowy swojej stolicy. Nasza historia przesiąknięta jest wieloma bolesnymi momentami, ale naszą cechą narodową jest to, że potrafimy podźwignąć się po każdym niepowodzeniu, które determinuje nasz dalszy wysiłek i heroizm. Dziś Warszawa to nowoczesna metropolia i pomimo, że nasza codzienność się zmienia a cyfryzacja postępuje w taki dzień jak 1 sierpnia Polacy są razem i pamiętają o tym heroicznym wysiłku jaki podjęli Powstańcy dla Ojczyzny. Za to im jesteśmy i będziemy wdzięczni zawsze.

Wiceburmistrz wspomniał też kapitana Michała Babiucha który zawsze brał udział w obchodach, a w czerwcu odszedł na wieczną wartę. Uczczono jego pamięć minutą ciszy.

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Niedziela
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Donaty, Olechny, Kajetana

REKLAMA