REKLAMA

Blogi - Z perspektywy...

Czyżby powiatowy Vabank, czyli riposta?
Z perspektywy...Różne myśli, mniej lub bardziej rozczochrane

Lektura sierpniowego numeru Kuriera Mareckiego, czyli gazety Wspólnoty Samorządowej, zwróciła moją uwagę na dwa teksty podpisane przez Pana Adama Kopczyńskiego.

2014-08-13 21:11:12

Przypomnę, że Pan Kopczyński jest radnym powiatowym obecnej kadencji, reprezentującym Marki z mandatu uzyskanego właśnie przez Wspólnotę Samorządową.

Przypomnę również, że jakiś czas temu umieściłem na blogu wpis dotyczący analizy przychodów powiatu z tytułu podatków dochodowych pochodzących z poszczególnych gmin. Zwróciłem się wówczas wprost do naszych radnych o ustosunkowanie się do kwestii co powiat wołomiński robi dla Marek w zamian za 36 milonów złotych, które wpływają do kasy powiatu od Marczan. Mój wpis ukazał się również jako artykuł w ostatnim numerze Kulis Mareckich.

Nie chcę popełnić nadużycia, czy też nadinterpretacji faktów, ale jeśli wymienione artykuły Pana Kopczyńskiego są ustosunkowaniem się do tego, co napisałem – dziękuję za to, że mój głos nie został bez odpowiedzi. Przynajmniej w ramach Wspólnoty Samorządowej.

Trudno mi jednak pozostawić bez komentarza oba wskazane artykuły, wyczytane w bieżącym numerze Kuriera Mareckiego. Głównie z uwagi na to, że to właśnie marecka Wspólnota Samorządowa buduje pogląd o dobrych relacjach i owocnej współpracy z powiatem. Może tak, ale chyba tylko współpracy jej samej, a nie miasta i mieszkańców Marek.

Pierwszy artykuł dotyczy kwestii liczby radnych z poszczególnych okręgów powiatowych. Obecne zmiany demograficzne wskazują, że Marki i/lub Ząbki mogłyby zyskać po dodatkowym, czwartym mandacie kosztem pozostałych, wyludniających się gmin w powiecie. Ale porozumienia korzystnego dla Marek nie ma. Propozycja, która nie została poparta głosami Rady powiatu zakładała, że Ząbki zyskają jednego przedstawiciela kosztem wyludniającego się okręgu wiejskiego (Dąbrówka, Klembów, Poświętne, Jadów i Strachówka). Marki nie były w ogóle brane pod uwagę w przedłożonym projekcie jako okręg, w którym powinno nastąpić zwiększenie liczby mandatów. Zatem, gdzie ta współpraca, o której niejednokrotnie słyszałem? Jeśli jej nie będzie do 21. sierpnia b.r., wówczas o nowym rozkładzie zdecyduje nie powiat lecz komisarz wyborczy. Może on będzie bardziej przychylny rozwijającym się demograficznie gminom.

Ciekawe jest dla mnie jeszcze, co na to nasze mareckie PiS? W pierwszym - i jak na razie ostatnim - numerze Kuriera Lokalnego nic na ten temat nie znalazłem, a jedną z alternatywnych propozycji jest właśnie uzyskanie dodatkowego mandatu kosztem gminy Wołomin. Ale może nie ma się czym chwalić?

Druga kwestia dotyczyła współpracy powiatu przy budowie nowej siedziby zespołu szkół w Markach, w tym szkoły ponadgimnazjalnej. Starostwo przekazało prawie 400 tysięcy zł na koszty sporządzenia dokumentacji. Pragnę zatem przypomnieć, że wskazana przeze mnie kwota, którą mieszkańcy Marek zasilają kasę gminy w kadencji 2010-2014 to 36 MILIONÓW zł. Zwrócę tylko uwagę, że 400 000 stanowi raptem 1% kwoty 36 000 000.

Czy to satysfakcjonuje mieszkańców naszego miasta, czy nie – zostawiam im samym pod ocenę. Mnie w każdym razie absolutnie nie. Od dobrej współpracy oczekiwałbym więcej, znacznie więcej.


Z perspektywy...Różne myśli, mniej lub bardziej rozczochrane

Udostępnij:


REKLAMA

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery

REKLAMA

REKLAMA