REKLAMA

Blogi - Moje Marki

HISTORIA WIELKIEGO GRANIA W MARKACH – WSPANIALI LUDZIE I WIELKIE SERCA!
Jarosław Jaździk

Coraz większymi krokami zbliżamy się do XXIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasz marecki sztab, zgodnie z wieloletnią tradycją rozpocznie niedługo wielomiesięczne przygotowania do przyszłorocznego grania.

2014-09-21 23:08:10

Finał WOŚP to wydarzenie, które wpisało się na stałe w kalendarz mareckich imprez. Trzon sztabu to kilkuosobowa grupka społeczników, oddanych całym sercem potrzebującym. Wieloletnie doświadczenie pozwala na granie pozbawione fałszywych tonacji. Jednak czasami, choć bardzo rzadko, mogła pojawić się fałszywa nutka, tak w każdej orkiestrze bywa. Wszyscy wiemy, że finałowy koncert jest kulminacją działań i natychmiast nasz zespół zaczyna grać najpiękniejszą muzykę, dobrej woli i przyjaźni.

Wielkim zaangażowaniem wykazują się mareccy wolontariusze, pomocą i sercem darczyńcy oraz ludzie dobrej woli.

W dniu finałowym naszą wspaniałą wielką marecką orkiestrę tworzy kilkaset osób. Każdy finał, to koncerty muzyczne, imprezy towarzyszące, rewelacyjne atrakcje dla dzieci. Gry, zabawy i pokazy, a na scenie od południa występują dzieci i młodzież marecka. Zapraszamy artystów, sportowców i znanych ludzi, którzy są, lub stają się naszymi przyjaciółmi, łączy nas chęć niesienia pomocy.

Wolontariusze kwestują w wyznaczonych przez sztab miejscach, pod czujnym okiem harcerzy, policjantów i strażaków. Gdy wracają do sztabu, otrzymują pyszne ciepłe posiłki oraz ciasta, owoce i napoje. Tego dnia szkolny barek jest jak róg obfitości, zawdzięczamy to firmom z Marek i z poza naszego miasta. Z wieloma współpracujemy od lat i chwała im za to, otrzymujemy też wsparcie z Urzędu Miasta. Bez tych wymienionych i niewymienionych osób, firm oraz organizacji, niewiele moglibyśmy zrobić. Ta akcja to jeden wielki wspólnie działający organizm. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można porównać do budzika - moc trybików, zębatek i śrubek z jedną niewielką sprężynką, napędzająca ten wspaniały mechanizm, kroczący do alarmu. Tego szczególnego dnia, alarm to godzina 20 - światełko do nieba.    

Pokrótce przedstawię Państwu historię mareckich finałów.

Wszystko zaczęło się w 2006 roku, wtedy Marki dołączyły do największego grania na świecie. Był to XIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a pierwszy, który zagrał najpiękniejszą muzykę świata w naszym mieście.

Od pierwszego do szóstego finału graliśmy w gościnnych progach Szkoły Podstawowej Nr 1. Z powodu remontu sali gimnastycznej w/w szkole, marecki finał musieliśmy przenieść do innego obiektu. Po wielu rozmowach i wizjach lokalnych, wybraliśmy Salę Widowiskowo Sportową przy Szkole Podstawowej Nr 4. Nie obyło się bez stresu, niedługo przed finałowym dniem sytuacja stała się nerwowa. Okazało się, że nadal brak specjalnej wykładziny do zabezpieczenie nawierzchni hali.  Członkowie sztabu to zgrana, kilku osobowa grupa, która w trudnych chwilach działa jak jeden organizm. Nasza determinacja i dobra organizacja pomogły w sprawnym działaniu i wyborze wykładziny oraz dostawcy. Finał w nowym obiekcie okazał się bardzo udany, a wielkość hali pozwoliła na wprowadzenie większej ilości atrakcji dla dzieci, które można było usytuować w okolicach sceny. Przez dziewięć lat grania w Markach wolontariusze i mieszkańcy zebrali 525 441, 11 zł. Zebrane pieniądze przeznaczane były przez fundację na zakup sprzętu i inne działania ratujące zdrowie i życie dzieci i seniorów.

Finał XIV i XV - ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach oraz nauki pierwszej pomocy, zebraliśmy 50 039, 09 zł i 50 717, 00 zł.

Finał XVI - dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, uzyskaliśmy rekordową kwotę 64 165, 72 zł.

Finał XVII i XVIII- na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci, zebrano 49 689, 50 zł i 64.277, 54 zł.

Finał XIX – dla dzieci z problemami urologicznymi i nefrologicznymi, zebraliśmy kwotę 54 293, 88 zł.

Finał XX – na zakup sprzętu i urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych, zebrano 52 400, 23 zł.

Finał XXI – dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. Tego roku, orkiestra pierwszy raz zagrała dla osób w starszym wieku. To była słuszna decyzja i kolejny rekord 65.037,29 zł.

Finał XXII – po raz drugi graliśmy dla godnej opieki medycznej seniorów i zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej. Wolontariusze, mieszkańcy Marek, nasi goście i wszyscy wspierający okazali się wspaniałymi ludźmi o wielkich sercach, pierwszy raz przekroczyliśmy 74 820, 86 zł. Brawo!

Przez dziewięć mareckich finałów sztabowi szefowały trzy kobiety: Danuta Lużyńska, Anna Banasik i Maria Krzyżanowska oraz jeden mężczyzna Jarosław Jaździk.

Bardzo dziękuję w imieniu wspaniałych koleżanek i kolegów członków Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Markach - wszystkim wolontariuszom, ludziom dobrej woli za pomoc i wsparcie tej wspaniałej inicjatywy. Jak żadna inna integruje prawie całe społeczeństwo i jest znana i wspierana w bardzo wielu krajach świata. Wszyscy państwo, młodzież i dzieci przyczyniliście się do zebrania kwoty 525 441, 11 zł. Mieliśmy i wierzymy, że będziemy nadal mięli szczęście i ogromny zaszczyt współpracować z wieloma wspaniałymi ludźmi, firmami i instytucjami.

Kolejny finał już w styczniu 2015 roku, trzon mareckiego sztabu za chwilę rozpocznie przygotowania, zapraszamy wolontariuszy, darczyńców, sponsorów, artystów i gości.

Zapraszam do zapoznania się i polubienia oficjalnej strony Sztabu WOŚP w Markach https://www.facebook.com/WOSPSztabMarki

Wszystkie relacje z mareckich finałów na stronie http://www.marki.net.pl/wosp

Z orkiestrowym pozdrowieniem - Siema!

 

Zdjęcia: marki.net.pl


Jarosław Jaździk

Udostępnij:


REKLAMA

Galeria zdjęć

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

9
Niedziela
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola

REKLAMA

REKLAMA