REKLAMA

Blogi - Okiem Stańczyka

Okiem Stańczyka
emka

Wejdę – nie wejdę czyli inny wymiar kampanii wyborczej 

2014-10-19 22:35:59

Myliłby się ktoś sądząc, że kampania wyborcza ma tylko wymiar polityczny czy społeczny. Przede wszystkim ma wymiar ludzki, a to z punktu widzenia różnorodności zachowań emocjonalnych kandydatów w tak krótkim czasie przedwyborczym, w stosunku do kontrkandydatów i niecierpliwości poznawczej „wejdę czy nie wejdę” (do rady miasta, powiatu) i czy będę burmistrzem czy nie. Okazuje się bowiem, że niektórym z kandydatów już puszczają nerwy, a to dopiero początek walki wyborczej. Stan posiadania Marek w kandydatów na obydwa stołki z dodatkowym trzecim (powiat), jest bardzo dobry i to cieszy, ponieważ możliwości wyboru są duże w przeciwieństwie do niektórych gmin w Polsce, w których zabrakło odważnych do kandydowania. Wyborcy w naszym mieście będą mogli wybierać więc, z całego wachlarza kandydatów o różnych charakterach i programach wyborczych. Oby się tylko o nich dowiedzieli bo jak na razie tak naprawdę, to widać tylko jeden komitet wyborczy, którego starania aby być zauważalnym i znanym dla mieszkańców, rzucają się w oczy. Inne niby są znane ale poszczególnych kandydatów, prócz tych, którzy już od dawno działają w Markach na niwie społecznej, mieszkańcy nie znają i nie ma o nich do tej pory żadnych informacji. Tu zapewne usłyszałabym, że przyjdzie na to czas ale późniejszy natłok informacji raczej nie będzie sprzyjał poznaniu bliżej tych osób i dobrej decyzji co do wyboru. W związku z tym, że ów komitet wyborczy intensywnie się nagłaśnia, mając w dodatku swoją gazetę oraz już spotykając się z mieszkańcami w ramach kampanii wyborczej, jest głównie solą w oku tych, którzy jeszcze chyba pomysłu na nią nie mają. Toteż próbują zaczynać od tzw. brudnej kampanii np., namawiając ludzi do dyskredytowania startujących w wyborach ze względu na ich życie osobiste i rodzinne. Nie jest to dobrym pomysłem bo jak wszyscy wiemy, ktoś już w Markach prowadził taką kampanię w przeszłości i bardzo źle na tym wyszedł, ponieważ my, ośmielam się twierdzić, społeczeństwo mareckie nie lubimy brudnych kampanii. Niech to będzie ostrzeżeniem dla tych, którzy taką metodę preferują zamiast merytorycznych argumentów i poważnej walki na programy.

Z tego wynika, że mamy do czynienia z czystym ludzkim wymiarem tej kampanii, mianowicie dochodzą do głosu, nie rozsądek a brzydka zawiść czy zazdrość, bo łatwiej jest dopuścić do siebie te niszczące odczucia niż samemu wykonać wysiłek i pokonać przeciwnika fair play, co dla niektórych jest wyraźnie nie do osiągnięcia. Dotyczy to również zrywania ulotek czy ogłoszeń wyborczych, tylko ci, którzy to robią sami czy z pomocą innych, nie zdają sobie chyba sprawy z odwrotności celu, dla którego to zrobili, dając tym sposobem większy rozgłos komitetowi, którego ogłoszenia zerwali. Tak więc gratuluję pomysłu wandalowi, działającemu przeciwko sobie. Nie słyszałam do tej pory aby innemu komitetowi coś, ktoś zrobił niedobrego, więc z tego wynika, że komitet, który jest już nękany przez kontrkandydatów jest dla nich poważnym przeciwnikiem zagrażającym im w wyborach czyli mocnym i wiarygodnym komitetem z bardzo atrakcyjnym i merytorycznym programem. Toteż gratuluję KW Marecka Alternatywa, bo o tym komitecie wyborczym, jak się domyśliliście, mowa.

Czekamy z niecierpliwością na programy innych komitetów i kandydatów, czas nagli. Ponieważ kampania wyborcza tak naprawdę dopiero się rozpoczyna i po tych pierwszych zachowaniach już widać, że będą różnego rodzaju zagrywki dalekie od zwykłej przyzwoitości, czekam więc na dalszy ciąg aby zdrowo się pośmiać. Tylko tu powstaje pytanie, gdzie w tym wszystkim jest dobro miasta i jego mieszkańców, czy będzie to bezpardonowa walka o jedyny cel – władzę, czy znowu przyćmi nasze mieszkańców, ludzkie sprawy? Mam nadzieję, że nie!

I trzeba pamiętać, że prawda jest jedna ale interpretacje jej różne, zależne od celów jakim mają służyć – promować ją, uciszyć czy zniszczyć. 

Małgorzata Kapica /emka/

PS. Ponieważ wiele osób pyta mnie dlaczego publikuję anonimowo i dlaczego na Tubie Marek, z przyjemnością wyjaśniam: bardzo mnie cieszy, że dużo osób zapamiętało mnie z dawnych publikacji Okiem Stańczyka i bardzo za tę pamięć dziękuję! Czynię więc zadość i ten felieton już podpisałam. A dlaczego na Tubie, ponieważ Tuba jest jedynym medium w Markach otwartym dla wszystkich, niezależnym od partii politycznych, różnych grup interesu i co najważniejsze – bez cenzury. Tu nie usuwa się wypowiedzi i każdy może pisać bloga, promować siebie i swoje talenty bez narażania się na dyskryminację. Pozdrawiam wszystkich Państwa serdecznie!


emka

Udostępnij:


REKLAMA

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Poniedziałek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja

REKLAMA

REKLAMA