REKLAMA

Blogi - Z perspektywy...

Podatki, podatki, podatki - nikt ich nie lubi, ale jak już są....
Z perspektywy...Różne myśli, mniej lub bardziej rozczochrane

W Faktach WWL z dnia 18 czerwca 2014 roku napotkałem na krótki artykuł Pana Adama Kopczyńskiego na temat dochodów samorządów, a dokładnie naszego powiatu wołomińskiego. Zawarte dane liczbowe ujawniają, jaki jest udział poszczególnych gmin w dochodach powiatu z tytułu podatku dochodowego od osób indywidualnych w 2012 i 2013 roku.

2014-07-08 13:35:47

Dane zawarte w krótkim tekście zaciekawiły mnie i sprowokowały do pewnych wniosków.

Tytułem krótkiego wprowadzenia, dochody samorządów pochodzące z PIT reguluje prawo. Określony ustawowo procent tego co oddajemy fiskusowi jest przekazywany do gmin (ok. 37%)  i powiatów (ok. 10%) na finansowanie powierzonych im zadań, do których realizacji powyższe szczeble samorządu są zobowiązane.

Zestawienie uświadomiło mi następujące fakty.

Fakt 1 - Gmina Marki jest 3 gminą co do wysokości udziału w przychodach powiatu spośród wszystkich 12 gmin.

I tak, w 2013 roku kontrybucja gmin kształtuje się odpowiednio: Wołomin – ok. 12 mln zł, Ząbki – ok. 9 mln zł i Marki ok. 8 mln zł. Wszystkie 12 gmin daje dochód ok 52 mln. Zatem udział Marek to ponad 15%.

Jawi mi się pytanie… Czy to Marki powinny zabiegać o komunikację z Wołominem, czy Wołomin z Markami? Pieniądze na to chyba jednak powinny się znaleźć (podpowiadają mi to wskazane liczby), tym bardziej, że skomunikować te miasta można wraz z Ząbkami i Zielonką, będącymi również na czele zestawienia.

 

Fakt 2 – Dochody budżetu Marek za 2013 rok to ok. 83 mln zł. Zatem omawiana część powiatowa z tytułu PIT od mieszkańców Marek to ok 10% tego czym sami dysponują w obrębie swojej gminy – chyba niemało przeznaczamy zatem na nasz powiat.

 

Fakt 3 – Poszukałem trochę na stronach Ministerstwa Finansów i w oparciu o dostępne dane można oszacować, że w okresie 2010-2014 udział Marek w dochodach powiatu z tytułu PIT można spokojnie oszacować na kwotę ok. 36 mln zł, a to już robi się naprawdę pokaźna sumka. Okres 2010-2014 nie jest przypadkowy – to przecież ostatnia, trwająca jeszcze kadencja władz samorządowych, zarówno w powiecie jak i w gminie.

 

Wskazane wyżej fakty sprowokowały i uświadomiły mi dosyć istotną kwestię. Generalnie wybory nie cieszą się jakimś wielkim powodzeniem. Frekwencja niska, zainteresowanie mierne. O ile jesteśmy skłonni zwrócić uwagę na to co blisko wokół nas – wybory na Burmistrza w Markach w 2010 roku wywoływały nie lada emocje i podziały - kwestia powiatu i reprezentujących nas w powiecie radnych chyba kompletnie nam umyka ze świadomości. A liczby powyższe mówią same za siebie, że nie jest obojętne czy i kto reprezentuje interesy mieszkańców Marek w powiecie wołomińskim.

 

Zatem warto przypomnieć sobie i uświadomić kilka kolejnych faktów.

W wyborach samorządowych w 2010 roku (kadencja 2010-2014) gmina Marki dysponowała 3 mandatami spośród 29 w radzie powiatu wołomińskiego.

Wybrani przez nas wtedy radni powiatowi to:

Pani Sylwia Matusiak – Prawo i Sprawiedliwość

Pan Adam Kopczyński – Wspólnota Samorządowa

Pan Paweł Porębski – Platforma Obywatelska

Aktualnie z uwagi na zaistniałą zmianę, w miejsce Pani Sylwii Matusiak w Radzie Powiatu reprezentuje nas Pan Henryk Woźniak.

Poniżej pozwolę sobie na cytat z oficjalnego komunikatu dotyczącego decyzji podjętych XXXV sesji Rady Powiatu, w dniu 28.11.2013 roku

„…Ślubowanie złożył nowy radny Henryk Woźniak (Prawo i Sprawiedliwość), który zajął miejsce Sylwii Matusiak - została wiceburmistrzem Marek. Radny rotę ślubowania zakończył słowami „tak mi dopomóż Bóg” . Przewodniczący Rady Paweł Solis wręczył  radnemu Wozniakowi uchwałę o powołaniu na radnego . Były gratulacje i uściski dłoni….”

Jakiś czas temu w Internecie pojawiła się inicjatywa poparcia zwiększenia do 4 liczby mandatów radnych powiatowych reprezentujących gminę Marki, z uwagi na zmiany demograficzne w powiecie.

Nawet wziąłem w tej inicjatywie udział, ale dopiero artykuł z WWL sprowokował mnie do pytania i analizy „Po co?!!!”.

 

Zatem, Szanowni Państwo NASI Radni Powiatowi,

Pani Sylwio, Panie Adamie, Panie Pawle i Panie Henryku!

Kwota ok. 36 milionów złotych z tytułu podatków dochodowych od Mieszkańców Marek zasiliła i zasili jeszcze kasę powiatu wołomińskiego w okresie 2010-2014. Jako mieszkaniec chciałbym dowiedzieć się, co powiat wołomiński w tym okresie zrobił lub jeszcze zrobi dla Marek.

Może warto usiąść – tak, ponad Waszymi partyjnymi podziałami – i wspólnie udzielić rzetelnej odpowiedzi, nam, mieszkańcom Marek. Jest to o tyle istotne, że przez pryzmat działań samorządu gminnego w ostatniej kadencji przewijały się tematy:

- przekazywania dróg na terenie gminy Marki pod zarząd powiatu, które wręcz chwilę wcześniej były gruntownie remontowane i uzbrajane ze środków gminnych;

- finansowania istniejącej w Markach szkoły średniej z budżetu gminy, a nie powiatu oraz niejasnych deklaracji w zakresie budowy szkoły średniej przy powstającym kompleksie nowego gimnazjum przy ul. Wspólnej w Markach – a przecież szkolnictwo średnie to zadanie powiatu, a nie gminy;

- trudności komunikacyjne mieszkańców Marek z urzędami powiatowymi, do których są zobligowani uczęszczać, z uwagi na brak publicznego transportu.

A przecież już wkrótce kolejne wybory, wtedy znów przewinie się mnóstwo kolejnych argumentów i obietnic na przyszłość.

Może zatem warto rozliczyć najpierw jakoś te 36 milionów złotych, bo kolejna kadencja może być spokojnie szacowana na 50 milionów – liczba mieszkańców Marek przecież rośnie, a domów gotowych do zamieszkania w Markach ciągle przybywa!


Z perspektywy...Różne myśli, mniej lub bardziej rozczochrane

Udostępnij:


REKLAMA

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery

REKLAMA

REKLAMA