REKLAMA

Blogi - Blog Ani

Rodzaje badań o charakterze profilaktycznym, które można przeprowadzić w laboratorium
Ania

2017-08-24 12:45:58

W niemalże każdym zakładzie opieki leczniczej znajduje się laboratorium, w którym realizowane są badania analityczne podstawowe i rozszerzone. Aby je wykonać trzeba najpierw uzyskać skierowanie na takie badania, możliwe jest to poprzez zapisanie się na wizytę do lekarza rodzinnego. Nie da się natomiast ukryć, że w niektórych placówkach medycznych pacjenci wręcz muszą prosić się o to, żeby specjalista wydał skierowanie na badanie, a niekiedy pomimo próśb pacjent nie dostaje tego typu skierowania. Jest to bez wątpienia szokujące, dlatego że działania profilaktyczne są bardzo ważne. Nie warto wtedy zgłaszać się do ośrodka, w którym nie dba się o pacjenta i najlepiej jak najszybciej zmienić ośrodek na inny.

Co wskazane jest wiedzieć?

Badania można ponadto wykonać w formie komercyjnej, wtedy nie jest konieczne żadne skierowanie. Oznacza to, iż za badanie krwi trzeba będzie pokryć koszta z własnej kieszeni, niemniej jednak nie trzeba wtedy marnować czasu na konsultację u lekarza ogólnego. Jest to jednym słowem idealne rozwiązanie dla każdych tych osób, które chciałyby załatwić sprawę jak najszybciej. Inni, którzy nie będą chcieli płacić za coś, co w istocie im się należy w ramach kasy chorych muszą przejść procedurę otrzymania skierowania na badanie moczu i pozostałe badania od lekarza rodzinnego.

Jakiego rodzaju choroby albo nieprawidłowości pomogą zidentyfikować badania?

Badania pozwalają zdiagnozować bardzo dużo chorób, w tym choroby takie jak rak złośliwy - im szybsze zdiagnozowanie, tym rzecz jasna lepsze rokowanie dla chorej osoby. Warto wykonać wszelkie badania związane z profilaktyką, czyli prócz badania krwi i moczu, dodatkowo badanie kału. Pozwala ono zorientować się, czy w kale nie ma na przykład utajonej krwi lub też robaków, jak i resztek trawiennych, które mogłyby świadczyć o niepoprawnym działaniu układu trawiennego. W kale wykryć można ponadto wirusy. Oprócz badań podstawowych krwi, każdy może zdecydować się na wykonanie różnorodnych badań dodatkowych, niestety, jeśli nie ma podejrzenia danej choroby, to doktor nie wypisze skierowania na takie badanie i trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni, w każdym razie warto się na nie zdecydować.


Ania

Udostępnij:


REKLAMA

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Niedziela
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Grzegorza, Salomei, Walerii

REKLAMA

REKLAMA