REKLAMA

Blogi - Blog Ani

Chorzy na stłuszczenie wątroby - kto może ulec zachorowaniu i z jakiego powodu?
Ania

2017-11-28 14:14:20Stłuszczenie wątroby to znana większości osób choroba, która może się pojawić wskutek wielu czynnników. Najbardziej popularną wersją tejże choroby jest alkoholowe stłuszczenie wątroby - dotyka ona corocznie mnóstwo ludzi. Warto wiedzieć natomiast, że wśród chorych występuje także niealkoholowe stłuszczenie wątroby a także stłuszczenie wątroby, które występuje u kobiet ciężarnych. Zachęcamy zatem do przeczytania informacji dotyczących NASH.

Kto może zachorować na to schorzenie?
Czynniki ryzyka to zwłaszcza insulinoodporność, a ponadto zespół metaboliczny. Na stłuszczenie narażone są raczej panie aniżeli mężczyźni, szczególnie te powyżej 50 roku życia. Otyłość w okolicach brzucha dodatkowo nie jest bez znaczenia, podnosi ona ryzyko wystąpienia cukrzycy, jak też ryzyko pojawienia się choroby, którą jest stłuszczenie wątroby. Parametry dotyczące cholesterolu we krwi nie są również bez znaczenia. Na schorzenie bardziej narażone są osoby, które mają zbytnio wysoki poziom trójglicerydów, a także niski poziom dobrego cholesterolu, inaczej mówiąc HDL. Choroba może wystąpić również u tych osób, u których nastąpiła bardzo szybka strata kilogramów, na przykład na skutek stresu albo też wskutek zastosowania drastycznej diety odchudzającej.

Jakie symptomy przynosi choroba
Jeżeli chodzi o stłuszczenie wątroby i symptomy to można wyróżnić kilka szczególnych, które zasadniczo powinny być dla pacjenta sygnałem ostrzegawczym. Wlicza się tutaj zwłaszcza ogólny spadek zapału życiowego, inaczej mówiąc zmęczenie, złe samopoczucie itp. Chorzy zazwyczaj skarżą się także na boleści brzucha - jest to punkt który znajduje się pod prawym żebrem. W badaniach dostrzegalny jest powiększony obrys wątroby, choć jej powiększenie właściwie jest nieznaczne. Powiększony jest ponadto inny narząd, mianowicie śledziona.

Powikłania po stłuszczeniu mogą być bardzo niebezpieczne dla ciała, kwalifikuje się do nich w szczególności włóknienie wątroby i dodatkowo możliwość wystąpienia raka albo też marskości wątroby. Wczesne rozpoznanie stłuszczenia jest ogromnie ważne, dlatego nie można zwlekać z wizytą u lekarza.


Ania

Udostępnij:


REKLAMA

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Niedziela
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Grzegorza, Salomei, Walerii

REKLAMA

REKLAMA