REKLAMA

Blogi - Blog Gabrysi

Cytomegalia. Choroba zakaźna?
Gabrysia

Cytomegalia wywołana przez wirus Cytomegalovirus hominis (CMV), którym zarażonych jest dużo osób rozprzestrzenia się przez wiele czynnikow.

2018-06-30 20:33:39
Pierwszy z nich to zarażenie już podczas trwania ciąży w drogach rodnych. Zarażona matka przekazuje dziecku wirusa jeszcze przed urodzeniem lub podczas trwania porodu. Dziecko po zarażeniu jest mniej odporne i potrzeba zwiększenia odporności występuje u niego dużo większa niż u pozostałych niezakażonych dzieci. Jeśli w późniejszym okresie życia dziecko nie będzie mieć większych objawów cytomegalii to znaczy, że jest to rodzaj cytomegalii utajnionej. Będzie zarażać poprzez kontakt bezoośredni (wirus występuje w ślinie, moczu, krwi zakażonej osoby).

Człowiek może się zarazić cytomegalią w miejscach gdzie przebywa znaczna ilość ludzi np. na dworcu, w klubie nocnym, w markecie. Wystarczy zetknąć się z krwią osoby, która została skaleczona, ukuta lub zranionia. Przykład: Wypadek samochodowy i pomoc zakrwawionym poszkodowanym. Kolejnym sposobem zarażenia wirusem CMV jest kontakt ze śliną chorego. Kontakty, zbliżenia, pocałunki są idealne do tego aby doszło do zakażenia. Przebywanie w miejscach gdzie przebywa mnóstwo ludzi, korzystanie z tych samych ręczników np. na basenie, siłowni itd.

Przebywanie w skupiskach ludzkich pośród różnego rodzaju brudnych przedmiotów np. w szkole jest związane z ryzykiem zakażenia wirusem CMV. Korzystanie z publicznych toalet wiąże się z ryzykiem zakażenia poprzez mozliwy bezpośredni kontakt z moczem osób, które są nosicielami wirusa. Niewłaściwe dbanie o higienę osobistą (zbyt rzadkie mycie rąk, nie korzystanie z mydełek antybakteryjnych, zbyt dlugie używanie ręczników z których korzystać mogły wcześniej osoby zakażone) wiąże się z ryzykiem zachorowalności na cytomegalię. W dużym stopniu również kontakty seksualne wpływają na ryzyko zakażenia wirusem CMV. Poprzez niewłaściwe kontakty seksualne można zarazić się nim lub jeszcze gorszym zagrażającym życiu wirusem HIV.

Sposobów zarażenia jest bardzo dużo. W dzisiejszych czasach należy uważać szczególnie w marketach, ponieważ w dużych skupiskach ludzkich zagrożenie zachorowania na chorobę cytomegalii wzrasta kilkukrotnie podobnie jak i w toaletach publicznych z której może skorzystać każdy. Nie należy od razu zakładać, że wszędzie zostać można zarażonym niemniej jednak należy uważać.

Poczytaj:
Cytomegalowirus wikipedia.org
Inne choroby wenerolog24.pl

Gabrysia

Udostępnij:


REKLAMA

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Poniedziałek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Alany, Damiana, Liwii

REKLAMA

REKLAMA