REKLAMA

Blogi - Moje Marki

28 lipca 2018 roku - Memoriał „Bercika” pojechał przez Marki dwunasty raz
Jarosław Jaździk

Ten wyścig daje mnóstwo satysfakcji uczestnikom, wolontariuszom i organizatorom. Kto choć raz przejedzie naszą trasą, zawsze będzie wracał, to wyjątkowy wyścig...

2018-08-14 12:23:23

Każdego roku pod koniec lipca gdy miasto śpi, niewielka grupa mieszkańców rozpoczyna dzień pełen pracy, który wieńczy kilkumiesięcznie społeczne działania. Przystępują do organizacji miasteczka rowerowego oraz kontroli wcześniej przygotowanej trasy memoriału. Parking Szkoły Podstawowej nr 4 przeobraża się w centrum rowerowe Marek. Okolicznymi ulicami przemieszcza się samochód, którego załoga ustawia tymczasowe znaki drogowe zmieniające czasowo organizację ruchu. Od tego roku organizatorzy zapewnili stały, niezmienny numer telefonu alarmowego, który umieszczony został na specjalnej, spersonalizowanej „Bercikowej” taśmie ostrzegawczej, jaskrawej i świetnie widocznej w lesie. Na trasie przygotowywanych było kilka bufetów z wodą, izotonikami i owocami, przy tak wysokich temperaturach, to bardzo ważny element mający wpływ na bezpieczeństwo zawodników. Sprawdzana jest trasa i jej oznakowanie, a ilość użytych taśm do zabezpieczenia można liczyć w kilometrach. Praca wre, ustawiane są namioty dla biura zawodów i depozytu, bufetu zimnego i gorącego oraz grill. Serwis oraz stanowisko na którym można było testować nowoczesne rowery. W ten gorący dzień ustawiała się kolejka po gazowaną wodę z mareckiego saturatora - z sokiem lub bez. Przed wejściem do szkoły stanął wielki i piękny dmuchany zamek, dostępny bezpłatnie dla wszystkich milusińskich.

Godzina 7:00 biuro zawodów jest gotowe do wydawania numerów i pakietów startowych dwunastego Memoriału „Bercika”, pierwsi zawodnicy czekają w niedługiej kolejce. Ostatni przegląd trasy dobiega końca, swoją gotowość zgłaszają nagłośnienie i punkt pomiaru czasu. Na skrzyżowaniach i w wyznaczonych miejscach trasy zajmują stanowiska przedstawiciele policji, strażacy i wolontariusze, jest ich blisko setka, a wszystkich którzy wspomagają organizatorów znacznie więcej, myślę, że pomaga nam ponad sto pięćdziesiąt osób. Bardzo wszystkim dziękujemy.

Mareccy strażacy pracują przy zabezpieczeniu trasy oraz przygotowują punkt mycia rowerów z którego zawodnicy bardzo chętnie korzystają i myją nie tylko rowery. To konieczny element, ponieważ wyścig nie jest łatwy, ścieżki są kręte oraz górzyste, a piach i kurz, to stały element naszej, jedynej takiej na Mazowszu trasy. Przyjeżdżają kolejni rowerzyści, kolejka po numery startowe i pakiety rośnie – biuro zawodów pracuje bardzo intensywnie. Już niedługo zawodnicy ustawiają się na linii startu i za kilka chwil nastąpi odliczanie. W pierwszym wyścigu startują maluszki (dystans Kids - 250 m), następnie młodzież (dystans Hobby - 3,5 km). Po wyścigach dziecięcych startuje dystans Sport na 51 km, a kilkanaście minut później Standard, którego zawodnicy pokonują 17 km.

Pogoda mocno dawała się we znaki uczestnikom i organizatorom, było bardzo słonecznie, gorąco i parno. Sportowcy w pakiecie startowym otrzymali między innymi specjalne żele dla rowerzystów, a wody i napojów izotonicznych było pod dostatkiem, niestety skwar pokonał kilka osób, które wycofały się z wyścigu.

Po zakończeniu rywalizacji zawodnicy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi przystępują do konsumpcji posiłków regeneracyjnych. Przechodzący obok zawodnicy ściskają nasze dłonie i klepią po ramionach, dziękując za organizację i przygotowanie trasy. To wielka radość, że kilkumiesięczna praca jest doceniana, a wyścig sprawia radość zawodnikom. Chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim darczyńcom i sponsorom oraz klubom i stowarzyszeniom, które nas wspomagają przy organizacji memoriału. To był pracowity czas, ale i bardzo piękny dzień, zapowiedzi o wydarzeniu można było zobaczyć na wwl24, reportaż z wydarzenia realizowała Tuba Marek, a relację telewizyjną TVP Warszawa.

Dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta Marki oraz Starostwa Powiatowego i Policji. Chciałbym też, żeby ten tekst był podziękowaniem dla wszystkich Wolontariuszy, to dzięki Wam ten wspaniały wyścig odbywa się już dwanaście lat. Wierzę, że będziecie z nami przez kolejne i Memoriał Bercika będzie mógł trwać sławiąc nasze miasto.

Wyniki, relacje foto i wideo dostępne na naszej stronie memorialbercika.pl i facebook.com/MemorialBercikaWyscigMTB/


Jarosław Jaździk

Udostępnij:


REKLAMA

Galeria zdjęć

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

9
Niedziela
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola

REKLAMA

REKLAMA