REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

5 lat walki o obwodnicę Marek zamknięto w kapsule czasu

Miasto

W niedzielę mieszkańcy Marek obchodzili piąte urodziny akcji „Tak dla obwodnicy Marek”, powszechnie nazywanej „akcją cukierkową”. W ten sposób podsumowano pięć lat starań o powstanie obwodnicy miasta Marki.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Walka o obwodnicę zjednoczyła mieszkańców, samorządowców, pomógł wojewoda mazowiecki i politycy. Pospolite ruszenie mieszkańców i kierowców (której punktem kulminacyjnym była cukierkowa akcja) zwróciło uwagę urzędników i polityków na problem. Od tego momentu okazało się, że każde działanie było zauważane przez osoby decyzyjne i można było powiedzieć wtedy, że powoli kropla drążyła skałę. Premier zapowiedział przetarg na budowę obwodnicy z sejmowej mównicy, następnie obwodnica została wpisana na listę główną inwestycji drogowych, znalazło się finansowanie i w końcu został ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie trasy. Pod koniec sierpnia mieliśmy dowiedzieć się kogo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybierze na wykonawcę obwodnicy, jednak nie udało się. Kolejna szansa to połowa września. Należy mieć nadzieję, że proces odwoławczy nie potrwa długo.

Mieszkańcy Marek postanowili zdopingować procedury i zorganizowali piąte urodziny akcji cukierkowej. – Swoją obecnością tutaj próbujemy przypomnieć decydentom, urzędnikom, że cały czas tu jesteśmy, cały czas wypatrujemy i wyczekujemy tej obwodnicy. Obwodnica jest już na wyciągnięcie ręki. 5 lat naszych starań to długi czas, były wzloty i upadki, momenty zwątpienia, jednak kilka kamieni milowych naszych działań przyniosło efekty. Mam nadzieję, że w 2017 roku spotkamy się, żeby przeciąć wstęgę, wsiądziemy w samochody i przejedziemy się obwodnicą – mówił na piątych urodzinach Jacek Orych, jeden z współtwórców akcji „Tak dla obwodnicy”.

Drogowcy z GDDKiA mają nadzieję, że przetarg uda się rozstrzygnąć we wrześniu i szybko zostaną podpisane umowy. Mieszkańcy liczą, że termin połowy 2017 roku zostanie dotrzymany, jednak rozpoczęcie robót głównych co miesiąc się przesuwa. – Oczywiście obwodnica nie będzie budowana od razu, czeka nas jeszcze kilka etapów, przede wszystkim trzeba dokończyć projektowanie tego odcinka, musi powstać projekt wykonawczy, który będzie podstawą do rozpoczęcia prac budowlanych, prawdopodobnie zajmie to około roku. Jednak pierwsze prace pojawią się już wcześniej, trzeba będzie usunąć pewną ilość drzew. Powstanie pas do budowy drogi. Terminem pierwszych prac będzie końcówka przyszłego roku i pewnie właściwe roboty rozkręcą się na początku 2016 roku, wtedy będzie można zaobserwować już dużą ilość ciężkich maszyn budowlanych – nakreślił ramowy harmonogram prac Szczepan Ostasz z Grupy Marki 2020.

Po kilku słowach od organizatorów akcji, przystąpiono do prezentacji przedmiotów, które zakopano w kapsule czasu, a wśród nich podpisy mieszkańców, stenogram z wystąpienia premiera (obietnica budowy obwodnicy Marek), oraz symbole: mareckie korki, spaliny oraz tiry przejeżdżające przez Marki. Po prezentacji, przystąpiono do zakopania kapsuły czasu, każdy mógł symbolicznie przysypać ziemią pamiątki akcji wspierającej budowę obwodnicy Marek. Po zakopaniu kapsuły wykonano pamiątkowe zdjęcie i przystąpiono do podzielenia się tortem urodzinowym.

Nie zabrakło podziękowań dla polityków, wojewody mazowieckiego, a także połączonych wszystkich sił opcji politycznych w Markach. Był to jeden z niewielu projektów, który zjednoczył przeciwników politycznych, mogli oni ramię w ramię wspierać się w walce o wspólne dobro mareckiego społeczeństwa. Czy jeszcze doczekamy takich projektów, przy których wszyscy będą działać wspólnie, dla mieszkańców Marek? Trzeba mieć nadzieję, że już po najbliższych wyborach samorządowych.

 

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


obwodnicaMarekMarkiS8GDDKiApiąteurodzinystarania o obwodnicękapsułaczasu

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Jagienki, Kamili, Korneliusza

REKLAMA