REKLAMA

Burmistrz Jacek Orych przeciwny wyborom prezydenckim 10 maja

Wybory

„W obawie o życie i zdrowie mieszkańców Marek poinformowałem dziś Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, że nie wyobrażam sobie, aby w naszych szkołach mogły zostać przeprowadzone wybory prezydenckie 10 maja” – informuje burmistrz Jacek Orych.

REKLAMA

Jak uważa burmistrz Marek, Jacek Orych, w obecnej sytuacji cała nasza atencja powinna zostać skierowana na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa. Według burmistrza, na pewno nie służą temu przygotowania do powszechnych wyborów.

Treść pisma burmistrza Jacka Orycha do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej:

„W trosce o zdrowie i życie mieszkańców Gminy Miasto Marki, w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa i wprowadzeniem w naszym kraju stanu epidemii informuję, że w obecnej sytuacji nie ma możliwości sprawnego i bezpiecznego przygotowania procesu wyborów Prezydenta RP zarządzonych przez Marszałek Sejmu na dzień 10 maja 2020 roku.

Od tygodnia w obawie przed rosnącą liczbą zakażonych wirusem nasze społeczeństwo dotykają kolejne ograniczenia. Wypełniając zalecenia Rady Ministrów, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewody Mazowieckiego funkcjonowanie Urzędu Miasta Marki oraz gminnych jednostek organizacyjnych zostało ograniczone do niezbędnego minimum, a priorytetem dla administracji samorządowej stało się zapewnienie bezpieczeństwa poprzez działania profilaktyczne i niesienie pomocy mieszkańcom znajdującym się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania oraz przebywającym w kwarantannie domowej. Wstęp do urzędu miasta jest nieczynny dla interesantów, a wszelkie sprawy załatwiane są wyłącznie drogą elektroniczną lub telefoniczną. W konsekwencji tego stanu rzeczy istnieje realna obawa, że nie będzie możliwości przyjęcia zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, jak również zorganizowania dla nich niezbędnego szkolenia oraz przygotowania lokali wyborczych.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej w dniu 30 marca poinformował, że „przed nami gwałtowny szczyt zachorowań”. W obecnej sytuacji samorządy powinny skierować wszelkie dostępne siły i środki do zminimalizowania ryzyka zachorowań na swoim terenie. Organizacja wyborów prezydenckich w tym okresie może jedynie spotęgować ryzyko gwałtownego rozprzestrzenienia się wirusa wśród lokalnych społeczności. Konieczne byłoby zapewnienie niezbędnych środków ochrony osobistej dla członków komisji, mężów zaufania oraz wyborców. Środków, których dziś tak bardzo brakuje w szpitalach i innych punktach opieki medycznej.

W mieście Marki siedzibami wszystkich obwodowych komisji wyborczych są budynki szkolne. W obawie o życie i zdrowie zarówno uczniów, którzy musieliby rozpocząć zajęcia lekcyjne w swoich szkołach zaledwie kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych, jak i personelu placówek oświatowych, oświadczam, że nie jest możliwe przeprowadzenie procesu wyborczego w wyznaczonych zgodnie z przepisami Kodeksu Wyborczego lokalach wyborczych na terenie Gminy Miasto Marki.

Z uwagi na powyższe informuję, że obecnie nie ma możliwości zorganizowania wyborów prezydenckich w sposób profesjonalny i w pełni bezpieczny dla obywateli oraz apeluję o podjęcie działań zmierzających do przełożenia terminu wyborów.”

Źródło: UM Marki

REKLAMA

Redakcja .

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

FB FANPAGE

REKLAMA

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

9
Niedziela
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA